'Türkiye'nin Maldivleri' olan Salda'da heyecanlandıran tespit

'Türkiye'nin Maldivleri' olan Salda'da heyecanlandıran tespit

'Türkiye'nin Maldivleri' olarak ünlenen Salda Gölü'nde yapılan çalışmalarda, bölgeyi yeni kullanmaya başlayan nesli tehdit ve tehlike altında bulunan iki memeli türü tespit edildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdür Yardımcısı Ümit Turan, Salda Gölü'nün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca 2019'da Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildiğini anımsattı.

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü olarak Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde 2020'de biyolojik çeşitlilik araştırmalarını başlattıklarını belirten Turan, bölgede 301 sucul ve karasal canlı türü olduğunu anlattı.

'BU BİZİ OLDUKÇA SEVİNDİRDİ'

Şu ana kadar yapılan çalışmalarda 25 memeli türü belirlendiğini, bunlardan ikisinin de bölgeyi yeni kullandığının anlaşıldığını kaydeden Turan, "Bu da bizi oldukça sevindirdi. Tabii ki bunun anlamı şu, Bakanlık tarafından alınan tedbirler sayesinde bu türlerin artık tehdit ve tehlike görmediği için bölgeyi kullandıkları ortaya çıkıyor." diye konuştu.

NESLİ TEHDİT VE TEHLİKE ALTINDA

Bölgeyi yeni kullanan türlerden birinin "Alaca sansar" ve diğerinin de "Savinin cüce yarasası" olduğunu dile getiren Turan şöyle devam etti:

"Bu iki tür de uluslararası literatürde nesli tehdit ve tehlike altında olan türler. Tabii ki 2022 yılı sonuna kadar bu çalışmalarımız devam edecek. Belki bu türlere ilave türler de gelecek, belki yeni keşiflerimiz de olacak. Bunları da kamuoyuyla zaten paylaşacağız. Salda Gölü'nde aldığımız tedbirler ve koruma alanı ilan edilmesi bölgedeki doğal yaşamı oldukça olumlu yönde etkiledi ve bölgeyi kullanan kuş türleri ve memeli türleri sayısı daha da arttı."

Turan, Salda Gölü'nün avcılık faaliyetleri, kaçak kullanım ve kaçak su kuyularına ilişkin tedbirler alındıktan sonra eski sağlıklı haline döndüğünü, bölgenin kuş türleri ve memeli türleri tarafından doğal yaşam, barınma, beslenme ve üreme amaçlı kullanıldığını anlattı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN