Türkiye'nin petrol cenneti bulundu! O şehirde taşı sıksan para: Bu çeşmeden oluk oluk petrol akıyor...

Türkiye'nin petrol cenneti bulundu! O şehirde taşı sıksan para: Bu çeşmeden oluk oluk petrol akıyor...

Türkiye'nin dört bir yanında petrol araştırmaları devam ederken Türkiye'yi ayağa kaldıracak önemli bir açıklama yapıldı. Türkiye yeniden şahlanıyor. YYÜ Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr.Abdulaziz Kardaş, O şehri işaret ederek 4 farklı noktadan petrol çıkarıldığını duyurdu. İşte Türkiye'nin yeni petrol cenneti…

Türkiye'nin farklı noktalarında yapılan çalışmalar olumlu sonuçlanmaya devam ediyor. Van'da gerçekleştirilen madencilik çalışmaları tüm Türkiye'de büyük yankı uyandırdı. Van Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdulaziz Kardaş, Türkiye'de yaşanan önemli gelişmeye araştırarak kitap haline dönüştürdü. Tarihi kaynaklara dayanarak Türkiye'nin dört farklı noktasında petrol çıkarıldığını belirten Kardaş, Türkiye'nin para kaynağını duyurdu. İşte Türkiye'nin yeni petrol cenneti…

BÜYÜK SES GETİRDİ


Enerji kaynakları açısından önemli bir yere sahip olan petrol, tüm dünyada en önemli kaynaklar arasında yer alıyor. Van'da gerçekleştirilen petrol keşfi Türkiye'deki enerji üretiminde de büyük bir önem arz ediyor. Yaşanan gelişme hakkında önemli açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Abdulaziz Kardaş, ekonomik açıdan büyük bir potansiyel olduğunu işaret etti.

petrol-2.jpg

Geçmiş kaynakları işaret eden uzman isim Van'ın petrol çıkarılan bir bölge olduğunun altını çizdi. Petrol bulunmasının bölgenin ekonomik ve sosyal yapısını etkileyeceğini belirten Doç. Dr. Abdulaziz Kardaş, istihdam olanaklarının artacağını ve bölgenin ekonomik kalkınmada büyük bir ivme kazanacağını ifade etti. Kardaş, enerji ithalatının azaltılmasının ülke enerjisinin güvenliği açısından da büyük önem taşıdığını söyledi.


EKONOMİK KALKINMA SAĞLAYACAK


Ne zaman gelişmenin çevresel ve ekolojik sorunları da beraberinde getirdiğini belirten uzman isim, petrol çıkarılmasının çevresel etkilere yol açabileceğinin altını çizdi. Doğal yaşam İçin bir tehdit oluşturduğunu ifade eden Doç. Dr. Abdulaziz Kardaş, “Bu nedenle, petrol çıkarılmasıyla birlikte çevresel koruma önlemlerinin de alınması önemlidir. Van'da bulunan petrol keşfi Türkiye'nin enerji sektörünü etkileyebilir ve bölgenin ekonomik kalkınmasına katkı sağlayabilir. Ancak bu süreçte çevresel ve ekolojik hassasiyetlerin göz önünde bulundurulması önemlidir.” sözlerini dile getirdi.

petrol-fiyatlari-1.jpg

Petrol çıkarılmasının enerji üretiminde çeşitliliğe neden olacağını işaret eden uzman isim, yeni fırsatlar doğuyor diyerek detayları paylaştı. Van'da enerji kaynaklarına yönelik yeni bir umut ışığı olduğunu belirten Kardaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar'ın Eylül ayında Van'da yapılacak sondaj açıklaması işaret etti.

ham-petrol.jpg


BÜYÜK HEYECAN YARATTIĞI

Yapılan çalışmaların Türkiye'de büyük bir heyecan yarattığını belirten Doç. Dr. Abdulaziz Kardaş, Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığının azaltılması amacıyla yeni müjdelerin peş peşe geldiğini söyledi. Doç. Dr. Abdulaziz Kardaş'ın, tarihi kaynaklara dayanarak hazırlamış olduğu çalışması Van'ın tarih boyunca zengin bir yeraltı kaynağına sahip olduğunu da gözler önüne sermektedir. Osmanlı döneminden başlayarak yapılan çalışmaları aktaran uzman isim, Cumhuriyet ve Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) arşivlerine dayanarak yapılan araştırmaları işaret ederek Van'ın 4 noktasından petrol çıkarıldığına dair belgeler bulunduğunu söyledi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN