Türkiye'nin yeni deprem uygulaması! Bir tıkla eviniz sağlam mı hemen öğrenin: Tamamen ücretsiz

Türkiye'nin yeni deprem uygulaması! Bir tıkla eviniz sağlam mı hemen öğrenin: Tamamen ücretsiz

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Mühendislik Fakültesi'nden Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, tamamen ücretsiz olan yeni bir deprem uygulaması geliştirdi. Bu uygulamayla birlikte bir tıkla eviniz sağlam mı hemen öğrenebileceksiniz…

Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, sosyal sorumluluk projesi kapsamında çözüm ortaklarıyla birlikte harita üzerinden seçilen noktanın zeminiyle ilgili bilgi veren internet tabanlı Deprem Bilgi Sistemi uygulaması geliştirdi.

ÜCRETSİZ OLARAK ÖĞRENEBİLECEKSİNİZ

Prof. Dr. Kutoğlu, “Bu uygulama sayesinde artık vatandaşlarımız kendi oturdukları yerle ilgili ya da ev satın almak istedikleri yerle ilgili genel anlamda mahalle bazında, zemin durumuyla ilgili bilgi edinme kolaylığına erişecekler. Burada zemin sağlam mı, hangi seviyede, bunları, sosyal sorumluluk projesi kapsamında geliştirdiğimiz siteye girerek özgürce, hiçbir bedel ödemeden öğrenebilecekler” ifadelerini kullandı.

GÜNDE 5 KEZ TIKLANABİLECEK

ZBEÜ Mühendislik Fakültesi Geomatik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, üniversitenin çözüm ortakları ile Türkiye’deki her noktanın zemin bilgilerini gösteren internet tabanlı, interaktif bir “Deprem Bilgi Sistemi” uygulaması geliştirdi. Amerikan Jeoolji Servisi’ne ait zemin bilgileri kullanılan uygulamada, 925x740 metre alanlar arasındaki zemin yapıları görüntülenebiliyor.

Ticari ya da kötüye kullanımı engellemek için günde 5 tıklama sınırı getirilen uygulama, www.deprembis.com.tr adresi üzerinden vatandaşların kullanımına sunuldu.

deprem-uygulamasi-1.jpg

VATANDAŞA SAĞLIKLI BİLGİ VEREBİLMEK İÇİN GELİŞTİRİLDİ

Türkiye’deki deprem haberlerinin gündem olduğunu ve vatandaşların endişelenmesine yol açtığını söyleyen Prof. Dr. Kutoğlu, “Depremler sürekli gündeme geliyor, haberler çıkıyor. Bu haberlerde bazı illerin, ilçelerin, mahallelerin isimleri sayılıyor. Bu anlamda aslında zeminlerin bütün bir ilin, ilçenin zemininin kötü olması diye bir şey söz konusu değil.

Zeminle ilgili süreksizlik söz konusu. Bir ilçenin belli kısımları zemin açısından iyi olabilirken başka bir kısmı kötü olabiliyor. Genel kapsamda il, ilçe ismi sayıldığında vatandaşlar tamamen evleri ve zemin bilgisiyle ilgili kuşkuya düşebiliyorlar. Biz bununla ilgili vatandaşlarımıza sağlıklı bilgi verebilmek için kendi konumlarında zemin durumlarını öğrenebilecekleri bir web tabanlı uygulama yapmak istedik” şeklinde konuştu.

Amerikan Jeoloji Servisi’nin zemin bilgilerinden yararlandıklarını belirten Kutoğlu,

“Bunun için de Türkiye’nin tüm zemin bilgilerini içeren, jeofizik verilerini içeren bilgileri Amerikan Jeoloji Servisi’nden temin ettik. Bu zemin bilgilerini, verileri işleyen bir algoritma kullanarak bunu web tabanlı çalışacak şekilde, vatandaşlarımıza kendi evlerinin adreslerini girdiklerinde ya da mobil cihazlarda konum bilgisini açarak zemin bilgisini öğrenebilecekleri bir interaktif etkileşimli uygulama geliştirdik. Bu uygulama sayesinde artık vatandaşlarımız kendi oturdukları yerle ilgili ya da ev satın almak istedikleri yerle ilgili genel anlamda mahalle bazında, zemin durumuyla ilgili bilgi edinme kolaylığına erişecekler.

Burada zemin sağlam mı, hangi seviyede, bunu www.deprembis.com.tr olarak sosyal sorumluluk projesi kapsamında geliştirdikleri siteye girerek özgürce, hiçbir bedel ödemeden bunu öğrenebilecekler. Böylece de vatandaşlarımız her çıkan haberde kendi zemin ve lokasyonlarıyla ilgili endişeye kapılıp kapılmama noktasında kendileri sorgulama yapabilecek. Bu veri, 740 metreye 925 metrelik bir çerçeve içerisinde bilgi sağlıyor. Elbette en sağlıklı bilgi parsel bazında yapılacak zemin etüdü ile elde edilebilir, bizim bu uygulamamız sayesinde ise vatandaşlar en azından, alan bazında durumlarını görebilecekler. Amerikan Jeoloji Servisi’nden sağladığımız verilere dayanarak ürettiğimiz bu uygulama en azından mahalle bazında vatandaşlarımıza bilgi verecek” dedi.

deprem-uygulamasi-2.jpg

FAY HATLARI İLE MUHTEMEL DEPREM BÜYÜKLÜĞÜ DE EKLENECEK

Fay hatları ile muhtemel deprem büyüklüklerinin de uygulamaya ekleneceğini bu yönde çalışmaların sürdüğünü paylaşan Prof. Dr. Kutoğlu, “Zemin bilgilerini sorgulama birinci faz. İkinci fazın üzerinde şu anda arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Bir sonraki aşamada, vatandaşlar hem bölgelerindeki fayları görebilecekler hem de bu fayların kaç büyüklüğünde deprem üretebileceğini, en son kaç yılında kırıldığını ve o günden bugüne ne kadar enerji biriktirmiş olduğunu görebilecekleri şekle getireceğiz. Bu yıl içinde tamamlamayı düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN