Türkülere konu olmuştu... Gesi bağları betonlaşmaya terk edildi

Türkülere konu olmuştu... Gesi bağları betonlaşmaya terk edildi

Türkülere konu olan ve üzüm yetiştiriciliği yapılan Gesi bağlarının geleceği şehirleşme tehlikesiyle karşı karşıya. Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde bulunan Gesi bağlarının yüzde 80’i artık yok. Mahalle muhtarı Yusuf Çelebi, "Bağlarımız, şu an yapılaşmaya ve betonlaşmaya terk edilmiş vaziyette" diyerek yakındı.

Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde bulunan Gesi Mahallesi'nin adı ilk olarak 787 yılı kayıtlarında “Kase” ya da “Kassiane”, 1522 yılı kayıtlarında ise “Gesi” olarak geçti. Şimdi ise Gesi bağlarından eser kalmadı.

Daha sonra “Bağyurdu” adını alan yerleşim, 16 Haziran 1965’te Bahçeli köyü ile birleşerek belediye statüsü aldı ve Gesi beldesine dönüştürüldü.

'BETONLAŞMAYA TERK EDİLDİ'

Mahalle muhtarı Yusuf Çelebi, “Bağlarımız, şu an yapılaşmaya ve betonlaşmaya terk edilmiş vaziyette. Geriye kalan üzüm bağlarımızda bakım olmadığından ve arsalar para ettiğinden dolayı burada da bağcılık kalmayacak. Gesi bağları artık sadece türkülerde kalacak.” diye konuştu.

yeni-proje-5-002.jpg

GESİ TÜRKÜSÜ İLE ÜN KAZANMIŞTI

2012 yılındaki yasa değişikliğinden sonra ise Melikgazi ilçesine bağlı mahalle oldu. Geçmiş yıllarda mahallede, şarap üretimi ve üzüm yetiştiriciliği yapıldı. Gesi’de bulunan üzüm bağları zamanla birçok türküye de konu oldu. Bölge özellikle “Gesi bağları” türküsü ile ün kazandı.

yeni-proje-7.jpg

YOK OLMA TEHLİKESİ ALTINDA

Toplamda 12 mahalleyi kapsayan Gesi bağları, şehirleşmenin de etkisiyle yok olma noktasına geldi.

Mahallede sayılı üzüm bağı kaldığını anlatan muhtar Çelebi, “Üzüm bağlarımızın yüzde 80'ini kaybettik. Gesi Bağları 12 mahalleden oluşuyor. Bunlar Kayabağ, Güzelköy, Gürpınar, Turan, Bağpınar, Vekse, Ağırnas, Büyük Bürüngüz, Küçük Bürüngüz ve Subaşı. Daha sonra katılan mahallelerimiz ise İldem Cumhuriyet ile Gesi Fatih bulunuyor. Daha önceden İldem Cumhuriyet Mahallesi'nin bulunduğu bölgede üzüm bağlarımız mevcuttu. Şu an 1-2 tane kalan bağ vardır. Onlara da bağ sahipleri bakmıyor. Artık o bölgeler şehirleşti. Mülkler para edince bağcılıktan vazgeçildi” diye konuştu.

yeni-proje-8-001.jpg

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN