Ücretsiz ve indirimli akbil için yeni karar! Resmi Gazete’de yayımlandı

Ücretsiz ve indirimli akbil için yeni karar! Resmi Gazete’de yayımlandı

Resmi Gazete’de yayımlanan bir açıklamaya göre, ücretsiz ve indirimli seyahat kartlarıyla ilgili olarak iki yeni karar yürürlüğe girdi. Yapılan değişiklikle, yönetmelikteki yürütme yetkisi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na verildi.

Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu yönetmelikle, yürütme yetkisi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na devredildi.

img-9167.jpeg

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, “Şehir içi kara ve deniz taşımacılığında taksi, taksi dolmuş, dolmuş, rekreatif, turistik ve servis amaçlı kullanılan araçlar hariç olmak üzere; demiryolları ve denizyollarının şehir içi hatlarında sunulan toplu insan ulaşımına yönelik hizmetler ile belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilerek toplu taşıma hizmeti gördürülen özel şahıs veya şirketlere ait araçları ya da demiryolları ve denizyolları araçları kullanılmak suretiyle sunulan şehir içi toplu insan ulaşımına yönelik hizmetlerin hükümlerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı yürütür” ifadeleri yer aldı.

Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesi’ne İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik de Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu değişiklikle, “verilen özel şahıs veya şirketlere ait olup, mevzuatına göre ayakta yolcu taşıyabilen” ifadesi “verilerek toplu taşıma hizmeti gördürülen özel şahıs veya şirketlere ait” şeklinde değiştirildi. Aynı yönetmeliğin 7. maddesinde ise “Genel Müdürlük ve” ifadesi yürürlükten kaldırıldı. Bu yönetmelik de yayımı tarihinde yürürlüğe girdi ve hükümleri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı ile Hazine ve Maliye Bakanı birlikte yürütecek.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN