Unutulan okul düzenine birkaç dokunuş yeter

Unutulan okul düzenine birkaç dokunuş yeter

Yaz tatilinin ardından okullarda uyum haftası başlarken tüm kademeler için ders zili 11 Eylül’de çalacak. Uzman Psikolog Yelda Özmen, uzun bir tatilin ardından çocukları eğitim dönemine hazırlamak için yapılması gerekenleri anlattı. “Birkaç etkili dokunuşla yaz boyunca unutulan okul düzenini yeniden kurmanız mümkün” diyen Özmen, ebeveynlere ‘Çocuğunuzun önünü görmesini sağlayın’ tavsiyesinde bulundu. Özmen, “Problem olması halinde çocuğunuza kendisini yalnız bırakmayacağınızı hissettirin" dedi.

Okul öncesi, ilkokul 1’inci sınıf ve lise 9’uncu sınıf öğrencileri uyum eğitimleri çerçevesinde dün okula başladı. Tüm kademelerde ise 11 Eylül’de ders zili çalacak. Şimdi pek çok evde okula hazırlık telaşının yanı sıra çocukların okula uyumunu sağlamanın yolları da aranıyor. Uzman Klinik Psikolog Yelda Özmen, “Okul başlamadan yapılacak birkaç etkili dokunuşla yaz boyunca unutulan okul düzenini yeniden kurmanız mümkün” diyerek ebeveynlere önemli uyarı ve önerilerde bulundu. Psikolog Özmen, ebeveynlere 8 adımda önerilerini sıraladı.

MESAJINIZ NET OLSUN: Ebeveynlerin kurallar konusunda birbirleri ile çatışmaya girmeyerek tutarlı davranması gerekir. Bu nedenle esneyen kuralları eski hali için ilk yapmanız gereken şey, anne-baba olarak ortak tavır sergilemeniz ve çocuğunuza beklentilerinizi ve mesajlarınızı net bir şekilde iletmeniz olacaktır.

SORULARINA CEVAP VERİN: Çocuğunuzu karşınıza alarak okula gitme konusundaki duygu ve düşüncelerini bir sohbet havasında konuşun. Sorularını sakin ve açık bir şekilde yanıtlamaya çalışarak rahatlamasına yardımcı olun. Hiçbir sorusunu geçiştirmeyin.

ÖNÜNÜ GÖRMESİNE YARDIM EDİN: İşleyecekleri ders programını öğrenmesini sağlayın. Ona okulun hangi gün ve hangi saatte başlayıp bittiğini, onu okula kimin bırakıp alacağını anlatarak muhtemel kaygılarını giderin. Hatta gerekirse okul resmi olarak açılmadan önce çocuğunuzla birlikte okula gidip yeni sınıfını gezdirin.

SORUN ÇIKARSA ÇÖZECEĞİNİZİ HİSSETTİRİN: Sadece kendisinin değil bütün çocukların ilk gün sebebiyle endişeli olabileceğini, bunun da normal bir durum olduğunu ona anlatın. Ona okulda bir problem olması halinde kendisini yalnız bırakmayıp, sorunu çözmek için öğretmeni ile iletişime geçeceğinizi hissettirin.

OKUL ALIŞVERİŞİNİ BERABER YAPIN: Okul alışverişine birlikte giderek bazı okul gereçlerinin renk ve model seçimlerinde onun da görüşlerini alıp, tercihlerine değer vermeniz okula uyumlarını sağlamada önemli olacaktır. Ancak bunu yaparken imkânlarınızı fazla zorlamamaya ve aşırıya kaçarak her istediğini almamaya da dikkat edin.

GÖRSEL CİHAZLARI KISITLAYIN: Çocuğunuzun televizyon, tablet vb. görsel cihazlar başında geçirdiği zamanı nedenini söyleyerek azaltın. Doğru kullanılmadıklarında çocukların sosyal, duygusal gelişimlerine olumsuz etkileri bilinen bu cihazların yerine gelişimlerine pozitif katkı sunacak spor, müzik, resim ve benzeri etkinliklere yönlendirme konusunda hızlı adımlar atın.

BESLENME ÇANTASINA NOT KOYUN: Çocuğunuzun beslenme çantasını hazırlarken içerisine onu hep hatırladığınızı ve okuldayken bile düşündüğünüzü belirten küçük bir not koyun. Bu davranışınız onu motive edecek ve ders saatlerinde rahatlamasını sağlayacaktır.

UYKU SAATLERİNİ DÜZENLEYİN: Çocukların yaşına göre yeterli gece uykusunu alması onların beyin ve fiziksel gelişimi ile dikkat ve öğrenme süreçleri için kritik noktalardır. Aksi taktirde dikkati sürdürmek ve hafıza sorunları da kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle gece yatış saatini erkene alıp, sabah da daha erken kalkacağı şekilde 2-3 günlük aşamalı bir düzene geçin.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN