Yabancı mafyalar Türkiye'de hesaplaşıyor: Sokaklar çetelere teslim

Yabancı mafyalar Türkiye'de hesaplaşıyor: Sokaklar çetelere teslim

Beylikdüzü'nde geçtiğimiz gün yaşanan olay, Türkiye'de yabancı mafyaların hesaplaşmasını yeniden gündeme getirdi. İçerisinde 3 yıl önce öldürülen Lotu Quli lakaplı Azerbaycanlı mafya babasının yeğeninin de bulunduğu araç kurşun yağmuruna tutuldu. Saldırıda 1 kişi hayatını kaybederken, Lotu Quli'nin yeğeni Magamet Kurbanovi ve 3 kişi de yaralandı. Azeri mafya hesaplaşmasının perde arkası merak konusu olurken kaynaklar, "Birbirlerinin kökünü kurutana kadar durmayacaklar" diyor.

Beylikdüzü’de içerisinde Azerbaycanlı mafya babasının yeğeninin de bulunduğu araç kimliği belirsiz kişilerce kurşun yağmuruna tutuldu. Saldırıda araçta bulunan emekli polis memuru hayatını kaybederken, Antalya’da suikast sonucu öldürülen Lotu Quli lakaplı Azerbaycanlı mafya babası Nadir Salifov’un yeğeni Magamet Kurbanovi ve diğer iki kişi yaralandı.

İSVEÇLİ UYUŞTURUCU ÇETESİ SARIYER'DE UĞRAMIŞTI

Sözcü'den İsmail Saymaz bugünkü yazısında Türkiye'deki Azeri mafya hesaplaşmasının perde arkasını yazdı. İsveçli uyuşturucu çetesinin Sarıyer'de uğradığı saldırıyı da hatırlatan Saymaz, "Türkiye 400 bin dolara ev alarak vatandaşlık kapan uyuşturucu çeteleri ve yabancı mafyanın atış poligonuna döndü. Önceki akşam Beylikdüzü'nde Azeriler tarandı. Üç yıl önce Antalya'da suikast sonucu öldürülen Lotu Quli lakaplı İsrafil Orujov'un içinde bulunduğu araç trafikte seyrederken, bir araçtan kurşun yağmuruna tutuldu. 19 merminin isabet ettiği araç trafik levhasına çarparak durdu. Kurbanovi ve Orujov ile korumaları olan emekli polis Mehmet Acerman yaralanırken, emekli polis Yılmaz Demir öldü. Saldırganlar yakalanamadı" ifadelerini kullandı.

AZERBAYCANLI CANİYET-SALİFOV GRUPLARININ KAN DAVASI

Bu saldırının Rusya-Türkiye hattında 2013'ten beri süren Azerbaycanlı Caniyet-Salifov gruplarının kan davasındaki yeni bir halka olduğu iddia edildiğin belirten Saymaz, "Çatışmanın ana gerekçesi, Rusya ve Azerbaycan'daki sebze ve meyve pazarını kimin yöneteceği meselesi. Bu pazarı 2016'da öldürüldüğü güne dek 'Lenkaranski' lakaplı Rövşen Caniyev elinde tutuyordu. Caniyev, tüm şöhretini Rusya'da 'Ded Hasan' diye bilinen Aslan Usoyan'ı öldürttüğü iddiasından alıyordu. Usoyan için 'Rusya'nın mafya kralı' deniyordu PKK'ya destek verdiği ileri sürülen Usoyan, 2013'te Azeri restoranından çıkarken öldürüldü. İddia o ki, cinayeti Caniyev azmettirdi. Caniyev, Türkiye'ye gelerek, sebze-meyve pazarını ele geçirdi. Aynı yıl Türkiye'de, Salifov'un adamı Ali Gamidov'u öldürttü. Caniyev'in saltanatı üç yıl sürdü ve 2016'da Beşiktaş'ta otelden çıkarken vuruldu" diye devam etti.

CENAZESİ AZERBAYCAN'A GÖNDERİLİRKEN...

Azerbaycan'da tutuklu bulunan Salifov'un cezaevinden salıverildiğini söyleyen Saymaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'ye gelip Caniyev'in tahtına oturdu. İki yıl sonra sınırdışı edildi. Salifov, kaçak olarak Türkiye'ye girdi ve 2020'de Antalya'da otelde yemek yerken, 15 yıllık koruması Khagan Zenalov tarafından öldürüldü. İddia o ki, cinayeti Caniyev'in sağ kolu diye bilinen, 'Ded Hasan'ın katili olduğu iddia edilen 'Rufo Gencinski' (Rüfet Genceli) azmettirdi. Azerbaycan'da 10 yıl cezaevinde kalan Gencinski, şu an Türkiye'de pazarı yönetiyor.

Quli'nin adamları, Azerbaycan ve Gürcistan'ın kabul etmediği cenazeyi Türkiye'de gömdü. Büyükçekmece'deki Karağaç Köyü Mezarlığı'na defnedildi. Üzerine bir anıt mezar yapıldı. Mezarda Quli'nin büstü, uluyan iki bozkurt heykeli var. Mezarda kasetten Kuran okunuyor.

Bu kan davası hala sürüyor olmalı ki, önceki akşam Salifov'un yeğenleri kurşun yağmuruna tutuldu. Saldırıyı Özbeklerin gerçekleştirdiği söylense de bütün oklar Canıyev'in adamlarını gösteriyor.

Bir kaynağım çatışmanın süreceğini ifade ediyor. 'Birbirlerinin kökünü kurutana kadar durmayacaklar' diyor."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN