Yaz geldi, yasaklar başladı: 27 ilde ormanlar tatilcilere kapalı

Yaz geldi, yasaklar başladı: 27 ilde ormanlar tatilcilere kapalı

Sıcak havaların Türkiye'ye girişiyle birlikte ülke genelinde yangın riski taşıyan 27 ildeki ormanlara giriş yasaklandı. Marmara'da 8, Ege'de 6, Akdeniz'de 5, İç Anadolu'da 4, Karadeniz'de 4 olmak üzere toplam 27 ilde, farklı tarihlerde ormanlara giriş yapılmamasına karar verildi.

Valilerin başkanlığında toplanan Orman Yangınları Mücadele Komisyonları, hava sıcaklıklarının artacağı ve kuvvetli rüzgarların etkili olacağı bazı illerde yangın riskine karşı alınacak tedbirleri belirledi. Meteorolojiden alınan hava tahminlerine dayanarak oluşturulan kararlar, orman yangınlarına karşı etkili bir mücadele stratejisini ortaya koydu.

KRİTİK TOPLANTILAR VE ALINAN KARARLAR

Komisyon toplantılarında yangına müdahale ekiplerinin koordinasyonu, görev dağılımı, hava ve kara araçlarının etkin kullanımı, yangın bölgesindeki yerleşim yerlerinin ve insanların tahliyesi ile güvenliği gibi konular ele alındı. Ayrıca, kamu kurumları, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve halkla işbirliği içinde çalışılması gibi esaslar belirlendi. Özellikle ormanlara girişlerin yasaklanması önemli bir gündem maddesi oldu.

27 İLDE ORMANLARA GİRİŞ YASAKLANIYOR

Meteorolojik şartların orman yangınları bakımından yüksek risk taşıdığı öngörülerek, Marmara'da 8, Ege'de 6, Akdeniz'de 5, İç Anadolu'da 4, Karadeniz'de 4 olmak üzere toplam 27 ilde, farklı tarihlerde ormanlara giriş yapılmaması kararlaştırıldı. Yasak, 1 Mayıs-30 Kasım tarihleri arasında uygulanacak. Bu karar, olası yangınların önüne geçmeyi hedefliyor.

ATEŞ YAKMA YASAKLARI

Komisyonlar, tabiat parkları, mesire ve günübirlik kullanım alanlarında mangal, kamp ateşi, semaver ve ateş yakılması konularında da çeşitli düzenlemeler yaptı. Bazı bölgelerde ateş yakmak tamamen yasaklandı. Alınan bu kararlarla, sönmeden atılan sigara izmaritleri, kamp ateşi ve pikniklerde kullanılan mangallar gibi dikkatsizlikten kaynaklanan yangınların önlenmesi amaçlanıyor.

ORMANLARA GİRİŞİN YASAK OLDUĞU İLLER VE TARİHLER

Türkiye genelinde 11 Haziran itibarıyla ormanlara girişin yasak olduğu iller ve tarihler şöyle belirlendi:

MARMARA BÖLGESİ

İstanbul: 10 Haziran - 15 Ekim
Balıkesir: 3 Haziran - 31 Ekim
Çanakkale: 1 Haziran - 15 Eylül
Edirne: 10 Haziran - 15 Ekim
Kırklareli: 8 Mayıs - 31 Ekim
Sakarya: 1 Haziran - 1 Kasım
Kocaeli: 1 Haziran - 1 Kasım
Bilecik: 5 Haziran - 1 Ekim

EGE BÖLGESİ

Denizli: 1 Haziran - 31 Ekim
Uşak: 15 Haziran - 1 Ekim
İzmir: 1 Haziran - 31 Ekim
Manisa: 1 Haziran - 31 Ekim
Aydın: 1 Haziran - 31 Ekim
Kütahya: 1 Temmuz - 30 Eylül

AKDENİZ BÖLGESİ

Hatay: 1 Mayıs - 30 Kasım
Antalya: 7 Haziran - 31 Ekim
Muğla: 1 Haziran - 31 Ekim
Isparta: 10 Haziran - 15 Ekim
Burdur: 15 Haziran - 15 Ekim

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Kayseri: 1 Haziran - 31 Ekim
Yozgat: 1 Haziran - 31 Ekim
Kırıkkale: 1 Haziran - 31 Ekim
Kırşehir: 1 Haziran - 31 Ekim

KARADENİZ BÖLGESİ

Samsun: 10 Haziran - 31 Ekim
Bartın: 1 Haziran - 30 Eylül
Çorum: 3 Haziran - 30 Ekim
Tokat: 1 Temmuz - 30 Eylül

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN