Yeni istila adım adım yaklaşıyor! Milyonlarca dolar zarara uğratıyor! Bir bu eksik kalmıştı...

Yeni istila adım adım yaklaşıyor! Milyonlarca dolar zarara uğratıyor! Bir bu eksik kalmıştı...

Çekirge, ayı, kokarca böceği derken yeni istila herkesi korkutmaya başladı. Milyonlarca dolar zarara uğratan istilacılar için düğmeye basıldı. Mahsullere zarar veriyor insanları tehdit ediyor. İşte dünyayı korkutan yeni istila…

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada büyük istilaya karşı başka bir istilacıyı salmayı planlıyor. Dünyada süper İstilacı olarak kabul edilen domuzların kısa süre içerisinde Kanada sınırını geçerek ABD'ye ulaşması büyük bir tehdit oluşturmaya başladı. Kanada'dan gelen dikkat çekici yöntem ise tartışmalara neden oluyor. İşte dünyayı korkutan yeni istila…

MİLYONLARA MAL OLUYOR

Dünyada pek çok farklı isimle anılan yaban domuzları Kuzey Amerika'daki en zarar verici istila türleri arasında görülmektedir. Her yıl milyarlarca dolar hasara uğratan yaban domuzların insanları, evcil hayvanları ve et üretim sisteminde tehdit eden binlerce patojen barındırmaktadır.

domuz-istilasi.jpg

Yüzyıllar içerisinde Kuzey Amerika'daki varlığını arttırmaya devam eden yaban domuzları son birkaç yıl içerisinde hızlı bir çoğalma yaşadı. Yapılan son araştırmalar kapsamında 1980'lerden bu yana Amerika Birleşik devletlerindeki yaban domuzu popülasyonunun neredeyse 3 kat arttığı belirtildi. 18 eyaletten 35 eyalete kadar istilanın arttığı ifade edilirken Kanada ya da hızlı bir yayılım sağladığı vurgulandı. ABD'yi kuzeyden işgal etmeye başlayan popülasyon için yeni önlemler alınmaya devam ediyor.

HIZLA YAYILIYORLAR

Kanada'da görülen yaban domuzlarının benzersiz olduğu belirtilirken insanlar tarafından güneydeki vahşi türlere göre soğuğa daha dayanıklı olan bir melez türü olduğu aktarıldı. Bu özellikleri nedeniyle “ süper domuzlar” ismini alan bu hayvanlar 2022 yılında yapılan Araştırma sonucunda en büyük yaban domuzunun iki katı büyüklüğünde olan 500 pound’u aşan bir ağırlığa sahip olduğu belirtildi.

istila-domuz.jpg

Yaban domuzlarının çevre değişimi ve diğer yaban hayatları üzerindeki etkilerini inceleyen yaban hayatı ekolojisti, istilacı türlerinin yok edilmesi ile birlikte erken teşhis ve hızlı müdahale sürecinin hızı geliştirmesi gerektiğini belirtti. Popülasyonların küçük ve Coğrafi olarak kısıtlı olduğuna değinen ekolojist, Yaban domuzlarının üreme oranının yüksek olduğuna değinerek yeni alanlara kolayca taşınabilen, yakalanmamak veya öldürülmemek için davranışlarını değiştirebilen türler olduğunu ifade edildi.

Yaban domuzlarının ABD'de yıllık yaklaşık olarak 2,5 milyar ABD doları olarak ekonomik hasar ortaya çıkarttığı görülüyor. Ekolojist, “Bu mantıklı. Domuzlar diğer yabani hayvanların yediği her şeyi yerler; önce onu yerler, sonra da yaban hayatını yerler. İçinde kalori olan hemen hemen her şeyi yiyorlar.” dedi.

domuz-istila.jpg

Bilimsel olarak yaban domuzlarının aşırı genelde toplayıcılar olduğu belirtilirken birçok farklı gıdayla hayatta kalabildiklerinin altı çizildi. Beslenme alışkanlıkları kapsamında küresel bir inceleme yapılırken beslenmelerinin %90'ını bitkilerin (öncelikle tarımsal ürünler, ayrıca yabani bitkilerin meyveleri, tohumları, yaprakları, sapları ve kökleri) oluşturduğu belirlendi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN