Yeni yılda 5 yenilik: 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek

Yeni yılda 5 yenilik: 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek

Yeni yılla birlikte tüketiciyi, esnafı ve birçok sektör temsilcisini ilgilendiren bir dizi yenilik hayatımıza girecek. Gündelik ev kiralamalarından cep telefonlarının IMEI kayıtlarına kadar birçok yenilik uygulamaya konulacak. İşte yeni yılla birlikte yürürlüğe girecek 5 yenilik...

Yeni yılla birlikte konut kiralamada 'Airbnb' düzenlemesinden restoran ve kafelerde fiyat listelerinin giriş kapılarında ve masalarda görünür şekilde olmasına kadar bir dizi yenilik hayata geçecek.

AIRBNB DÜZENLEMESİ

1 Ocak 2024'ten itibaren, turizm amaçlı konut kiralamaları için izin belgesi alınması zorunlu olacak. İzin belgesi olmadan konutlarını kiraya verenlere, her bir konut için 100 bin TL idari para cezası uygulanacak. İzin belgesi almak için 15 gün süre verilecek. Süre sonunda izin belgesi almadan kiralama yapanlara ise 500 bin TL idari para cezası kesilecek.

Bu düzenlemeyle, kayıt dışılığın önüne geçilmesi ve turizm sektörünün daha sağlıklı bir şekilde gelişmesi hedefleniyor.

RESTORANLARIN GİRİŞ KAPISINA FİYAT LİSTESİ ASILACAK

Ticaret Bakanlığı'nın hazırladığı yönetmelikle, 1 Ocak 2024'ten itibaren lokanta, restoran, kafe ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunulan iş yerlerinde fiyat listeleri giriş kapısına ve masalara asılması zorunlu olacak.

Bu düzenlemeyle, tüketicilerin fiyatlar hakkında daha şeffaf bir şekilde bilgi sahibi olması hedefleniyor.

IMEI NUMARALARININ DÜZENLENMESİ

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan düzenlemeyle, 1 Ocak 2024'ten itibaren ithal veya imal edilen ya da yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının IMEI numaralarının kayıt işlemleri zorunlu olacak.

IMEI numaralarının kayıt işlemleri, ithalatçı veya imalatçı için tahsis edilen kullanıcı hesabıyla yapılacak. Bu hesabın oluşturulması talebi, temsile yetkili olan ve yetkisi sicil tasdiknamesinde belirtilen kişi tarafından BTK'nın sağladığı elektronik ortamda ve elektronik imzalı gerçekleştirilecek.

Ayrıca, IMEI numaraları, BTK'nın Mobil Cihaz Kayıt Sistemi'ne (MCKS) kayıtlı iken son sinyal alınmasından itibaren kesintisiz 1 yıl veya 1 Ocak 2024'ten önce kesintisiz 7 yıl elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet alınmaması durumunda kullanıma kapatılacak.

Bu düzenlemeyle, kaçak cep telefonlarının kullanımının önüne geçilmesi ve tüketicilerin korunması hedefleniyor.

Sonuç olarak, 1 Ocak 2024'te hayatımıza girecek yenilikler, kayıt dışılığın önlenmesi, tüketicilerin korunması ve sektörlerin daha sağlıklı bir şekilde gelişmesi gibi hedefleri ön plana çıkarıyor.

YOLCU OTOBÜSLERİNE TAKİP CİHAZI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının düzenlemesiyle de yeni yılın ilk günü itibarıyla şehirler arası yolcu taşımacılığı faaliyetlerinde kullanılan otobüsler için araç takip cihazı takma zorunluluğu getirilecek. Taşıtların konum, tarih ve saat bilgileri 2 dakikalık periyotlar halinde Bakanlığın "Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi"ne (U-ETDS) elektronik ortamda iletilecek.

İNŞAAT DEMİRİ ARTIK İZLENEBİLECEK

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünce yılbaşında devreye alınacak İnşaat Demiri İzleme Sistemi (İDİS) ile yurt içinde üretilen veya ithal edilen inşaat demirleri, üretim ve ithalat aşamasından nihai satış veya müteahhitçe inşaatlarda kullanım aşamasına kadar izlenecek.

Söz konusu sistem verileri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Ticaret bakanlıkları ve Gelir İdaresi Başkanlığına da aktarılacak.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN