Yüzde 28.9 hiçbir partiye yakın değil: En büyük parti kararsızlar

Yüzde 28.9 hiçbir partiye yakın değil: En büyük parti kararsızlar

Yerel seçim atmosferi ısınırken MetroPOLL Araştırma Şirketi 'Bu pazar seçim olsa' anketinin sonuçlarını açıkladı. Ankette kararsız seçmenin ve protesto için geçersiz oy kullanacağını belirtenlerin oranındaki artış dikkat çekti. Katılımcıların yüzde 28.9'u bu kategoride yer alarak en büyük parti durumuna geldi.

MetroPOLL Araştırma Şirketi’nin kurucusu ve yöneticisi Özer Sencar, son yaptıkları 'Bu pazar seçim olsa' anketinin sonuçlarını sosyal medya hesabından paylaştı. Ankette kararsız seçmenin ve protesto için geçersiz oy kullanacağını belirtenlerin oranındaki artış dikkat çekti.

Yerel seçimler için partiler arasında yarış hızlandı. 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak seçimler için MetroPOLL araştırma 'Bu Pazar Seçim Olsa' anketinin sonucunu yayınladı. MetroPOLL Araştırma'nın kurucusu Özer Sencar, X hesabından anketin sonuçlarını paylaştı.

KARARSIZ VE 'PROTESTO' DETAYI

9-13 Aralık tarihlerinde 2 bin 870 kişi ile yapılan ve hata payı +/- 1,83 olarak açıklanan anketin sonuçlarına göre kararsızlar ve protesto için geçersiz oy kullanacağını belirtenlerin oranı yüzde 24.4.

Araştırma sonuçlarını sosyal medya hesabından paylaşan Özer Sencar, kararsızların oranı yüksek olduğu için dağıtılmadığını söyledi.

Sencar’ın paylaştığı sonuçlara göre, kararsızlar dağıtılmadan oyların dağılımı şöyle:

 • AK Parti: 27,2
 • CHP: 20
 • DEM Parti: 7,8
 • İYİ Parti: 5,8
 • MHP: 5
 • Yeniden Refah: 1,4
 • Zafer Partisi: 1,3
 • TİP: 1,1
 • Diğer: 0,6
 • Kararsız: 13,7
 • Protesto oy: 10,7
 • Cevap yok: 4,5

YALNIZCA CHP OY ARTIRDI

MetroPOLL'ün 15-19 Kasım tarihlerinde gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarıyla kıyaslayınca yalnızca CHP'nin oylarını 2 puan artırdığı görülüyor. DEM Parti 1, İYİ Parti 1, AK Parti 3, MHP ise 2,5 puan kaybetmiş durumda.

31 MART İÇİN İSTANBUL ANKETİ

MetroPOLL, İstanbul için siyasi partilerin oylarını ölçtüğü anketi de paylaştı. İstanbul'da kararsız ve protesto oylar gerilerken Memleket Partisi'nin oylarının 2,5 puan olduğu görülüyor.
MHP'nin İstanbul'daki oyu 3,8'e düşerken CHP dışındaki diğer partiler Türkiye geneliyle neredeyse aynı oyu alıyor. CHP'nin İstanbul'daki oyu ise kararsızlar dağıtılmadan yüzde 23'ü buluyor.

SONAR'A GÖRE İSTANBUL'DA CHP ÖNDE

Sonar Araştırma da geçtiğimiz hafta İstanbul'daki son durumu ele aldı. Araştırmada, “Bu pazar İBB seçimi olsa hangi parti adayına oy verirsiniz” diye soruldu. Verilen cevaba göre kararsızlar dağıtılırken, yüzde 41.1 ile CHP önde gözüktü. Listenin ikinci sırasında AK Parti yüzde 39.6 ile yer aldı.

gcgivj-wuaa9okt.jpg

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN