Z kuşağı influencer'ların etkisi altında

Z kuşağı influencer'ların etkisi altında

Pazar araştırma şirketi Research & Co'nun kurucusu Aleyna Halis'in yaptığı açıklamaya göre, Z kuşağının yaklaşık yarısı yatırım kararlarını influencer'ların tavsiyelerine göre veriyor. Halis, bu kuşağın sosyal medyada finansal içerik üreten hesapları takip etme eğiliminde olduğunu da belirterek, bu durumun yatırım alanında da influencer'ların etkisini artırdığını vurguladı.

Pazar araştırma şirketi Research & Co'nun kurucusu Aleyna Halis, Z kuşağının yaklaşık yarısı yatırım kararlarını influencer'ların tavsiyelerine göre verdiğini açıkladı.

Halis, Z kuşağının alım gücünün artmasıyla birlikte tasarruflarını değerlendirme ve yatırım yapma konusunda daha bilinçli ve aktif bir hale geldiğini belirtiyor. Bu kuşağın bilgi kaynaklarında da yenilikçi olmaya odaklandığını ve yatırım kararlarını verirken influencer'lardan da faydalandığını ifade ediyor.

İÇERİK ÜRETİMİ CEPHESİNDE DE REKABET OLDUKÇA YOĞUN

Bireysel yatırımcıların finansal bilgiye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğunu ifade eden Halis, “Alım gücü Z kuşağının eline geçtikçe, Z kuşağı tasarruflarını önceki kuşaklardan daha farklı değerlendirmeye ve bunu yaparken bilgi kaynaklarında da yenilikçi olmaya odaklanıyor. Örneğin Z kuşağının yaklaşık yarısının yatırım kararlarını influencer'lara göre verdiğini biliyoruz. Bu kuşağa mensup 5 kişiden üçü, sosyal medyada finansal hesapları takip ediyor. Dolayısıyla içerik üretimi cephesinde de rekabet oldukça yoğun” dedi.

İçerik üretiminde rekabetin arttığını ve bu rekabette öne geçmek isteyen aracı kuruluşlara, borsa ve yatırım odaklı kişi ve kurumlara, sosyal medya ve içerik üretimi hizmetleri konusunda danışmanlık sunduklarını kaydeden Halis, “Bugünün bireysel yatırımcılarının tercihlerine dair yürütülen 2024 tarihli bir araştırma, bireysel yatırımcıların yüzde 65'inin finansal bilgiye, tavsiyelere şimdiye kadar olduğundan daha fazla ilgi duyduğunu gösteriyor. Bu da yatırım, finans, hisse senedi, tasarruf gibi konularda içerik üreticiliğini bir mesleğe dönüştürüyor” ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN