Zap kuraklığın pençesinde: Debisi son 5 yılda yüzde 54 düştü

Zap kuraklığın pençesinde: Debisi son 5 yılda yüzde 54 düştü

Van'da kaynaklanıp Irak'ta Dicle Nehri'ne dökülen ve Türkiye sınırları içerisinde uzunluğu 426 kilometre olan Zap Suyu'nun debisi son beş yılda yüzde 54 düştü. DSİ Van 17. Bölge Müdürü Ayhan Şahna, Zap Suyu'nun en kurak dönemini yaşadığını belirtti.

Van'da başlayıp Irak'ın Musul kentindeki Dicle Nehri'ne dökülen Zap Suyu'nun debisi yıllar geçtikçe düşüyor. Son 5 yılda yüzde 54 azalan Zap Suyu, bölgede sulama ihtiyacını karşılayan 100'den fazla noktayı etkiliyor.

12.jpg

"SUYUN DEBİSİNDE BÜYÜK DÜŞÜŞ VAR"

DSİ Van 17. Bölge Müdürü Ayhan Şahna, Zap Suyu'nun bu yıl en kurak dönemini yaşadığını belirterek şu açıklamalarda bulundu:

"Bölgede kurulu istasyonlar tarafından aylık yapılan ölçümlerde; 2018 yılı Mart ayında debisi 106,00 metreküp/saniye olan Zap, 2019 yılının aynı ayında 93,50'ye düşmüş. 2022 yılı Mart ayında suyun debisinde 66,90'a kadar düşüş yaşanmış. 2022 ile 2023'ü kıyasladığımızda da suyun debisinde büyük düşüş var.

4.jpg
DSİ Van 17. Bölge Müdürü Ayhan Şahna

2022'nin Ağustos ayında 25,20 metreküp olan Zap'ın debisi, bu yılın ağustos ayında 17,275 metreküpe düşerek en kurak dönemini yaşıyor. Son 5 yılın ortalamasına baktığımızda; suda yüzde 54 bir azalma görülüyor. Geçen yılı ile bu yılın ağustos ayını kıyasladığımızda ise yüzde 32 oranında bir düşüş var."

13.jpg

BÖLGEDE SU SIKINTISI YAŞANIYOR

Zap Vadisi'ndeki Taşbaşı köyü sakinlerinden Cihat Zirek, bölgede su sıkıntısı yaşandığını belirtti. Zap Suyu'nun da göl ve göletler gibi kuraklıktan olumsuz etkilendiğini ifade eden Zirek, suyun debisinde yaşanan düşüşün endişe verici olduğunu söyledi. Zirek, ilkbaharda gürül gürül akan Zap Suyu'nun kuraklık nedeniyle şu anda debisinin önemli ölçüde düştüğünü belirtti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN