Böyle uyuyanlar 1 ay içinde 6 yaş gençleşiyor! Bilim insanları, yüzlerce kişi üzerinde aylarca araştırma yaptı

Böyle uyuyanlar 1 ay içinde 6 yaş gençleşiyor! Bilim insanları, yüzlerce kişi üzerinde aylarca araştırma yaptı

Bilim insanları, 1 ay boyunca uykularını gözlemledikleri kişiler üzerinden genç kalmanın ve genç hissetmenin yöntemini tespit etti. İşte, genç ve dinç hissetmek için ideal uyku...

İsveç'teki Karolinska Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, yeterli uyku almanın ve uykusuzluğun, hissedilen yaşla ilişkisini inceledi.

Araştırma kapsamında, 18-70 yaşlarındaki 429 kişiyle yapılan ilk çalışmada, kişilere son bir ay içinde kaç gece uykularından verim alamadıkları ve uykularını tam alamadıkları günlerde kendilerini kaç yaşında hissettikleri soruldu.

GENÇ VE DİNÇ HİSSETMEK İÇİN NE KADAR UYUMALI?

TRT Haber'de yer alan habere göre, elde edilen veriler, psikolojik araştırmalarda kullanılan standart ölçeğe göre değerlendirildi.

Bilim adamları, ilk çalışmanın sonucunda, kişilerin uykularını tam alamadıkları her gün için 3 ay yaşlı hissederken son 1 ay boyunca uykularını tam alanların yaklaşık 6 yaş genç hissettiklerini bildirdi.

İkinci çalışmada ise 18-46 yaşlarındaki 186 gönüllünün, arka arkaya iki gün boyunca 4 saat uyuduklarında kaç yaşında hissettikleri incelendi.

DİNÇ UYANABİLMEK İÇİN NE YAPMALI?

İncelemeler sonucunda, peş peşe iki gün boyunca sadece 4 saat uyuyan gönüllülerin yaklaşık 4,5 yaş daha yaşlı hissettikleri tespit edildi.

Araştırmacılar, sabahları uyanık olmayı sevenler olarak nitelenen 'sabah kuşları' ile geceleri uyanık olmayı seven 'gece kuşlarının' uyku kaybına verdiği tepkinin de değiştiğini gözlemledi.

Sabah insanlarının uykusunu az aldığı zamanlarda gece insanına göre daha kendilerini yaşlı hissettikleri, 9 saatlik uykularını aldıklarında ise daha genç hissettikleri ortaya çıktı.

GÜN BOYUNCA ENERJİK OLMAK İÇİN NE YAPMALI?

İsveç'teki Karolinska Enstitüsü'nde psikonöroimmünoloji (PNI) alanında çalışan Doktor Leonie Balter, uykunun insanların kendilerini kaç yaşında hissettiğine dair çok büyük etkisi olduğunu ifade etti.

Balter, insanların daha genç hissetmeleri sağlanabilirse sosyal ve fiziksel açıdan aktif olacaklarını ve yeni deneyimlere daha istekli olabileceklerini belirterek çalışmanın önemine dikkati çekti.

Araştırmanın makalesi, 'Proceedings of the Royal Society B' dergisinde yayımlandı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN