Çayın yanında mutlaka bir bardak su için: Nedenini öğrenince çok şaşıracaksınız!

Çayın yanında mutlaka bir bardak su için: Nedenini öğrenince çok şaşıracaksınız!

Çayla ilgili yapılan araştırma, bir gerçeği ortaya çıkardı. Günlük ortalama 3-5 bardak çay tüketilirken, kışın bu rakam iki katına çıkabiliyor. Beslenme uzmanları, çayın bazı yan etkilerine karşı su içilmesini öneriyor. Peki, fazla çay tüketmenin bir zararı var mı? İşte, çayın yanında su içilmesinin nedeni...

Kahvaltılardan misafirliklere hemen hemen her yerde çay demlenir ve afiyetle içilir. Türkiye'de siyah çay olarak bilinse de Çin'de kırmızı çay olarak anılır. Bunun nedeni ise çayın demlendikten sonraki rengi. Birçok kişi çay içmeden kendine gelemediğini söyler. Peki, her gün siyah çay içerseniz vücudunuzda neler değişir?

ÇAYIN SAĞLIĞA FAYDALARI NELER?

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 26'sının yüksek tansiyona sahip olduğunu tahmin ediliyor. Düzenli olarak siyah çay içmek, kan basıncınızı dengeleyeceği için yüksek tansiyonla mücadele etmeye yardımcı olur.

Her üç yetişkinden biri, yüksek kolesterole sahip. Yapılan son araştırmalar, düzenli olarak siyah çayı tüketmenin kötü kolesterol seviyesini önemli düzeyde düşürebileceğini kanıtlıyor.

Çay, ağız ve diş sağlığınız için de faydalı. Çürüklere neden olan bakterileri temizleyerek sağlıklı dişlere kavuşmanızı sağlar. Tabii çayınızı şekersiz içmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

ÇAYIN YANINDA BİR BARDAK SU İÇİN

Yaklaşık 422 milyon insan, diyabet hastalığıyla mücadele ediyor. Tip-2 diyabet hastaları, teşhis edilen tüm vakaların yüzde yüzde 90-95'ini oluşturur. Düzenli olarak siyah çayı tüketmek, kandaki şeker miktarını azaltacağı için diyabet hastalığına yakalanma riskinizi de azaltır.

Her gün fincan fincan siyah çay içmek, çeşitli yan etkilere yol açabilir. Baş ağrısı, migren ve hatta sinirlilik, yaygın görülen yan etkiler arasında. Tüm bunların ardında yatan şey ise yüksek miktarda kafein. Bunu önlemenin yolu da çay içerken yanında bir bardak su içmek.

Kafein içerdiğinden dolayı eğer gereğinden fazla siyah çay tüketirseniz uyku düzeniniz bozulabilir. Bu da beraberinde stres ve endişe getirebilir.

TÜRKİYE'DE 1 YILDA KAÇ BARDAK ÇAY İÇİLİYOR?

Günlük ortalama kişi başı 3-5 bardak tükettiğimiz çay, kışın 10 bardağa çıkıyor. Özellikle demleme usulüyle yapılan çaylar daha lezzetli olduğu için onu tercih ediyoruz. Türk halkı yıllık kişi başı ortalama bin 300 bardak çay tüketiyor.

Uzmanlar günde en fazla 5 bardak çay içilmesini öneriyor.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN