Cep telefonunu böyle kullananlar dikkat! Bu hata hayatınıza mal olabilir: Büyük risk…

Cep telefonunu böyle kullananlar dikkat! Bu hata hayatınıza mal olabilir: Büyük risk…

Çağımızın olmazsa olmazı cep telefonları hayatımızın her anında yanımızda. Büyük küçük herkesin elinde bulunan cep telefonlarını bu şekilde kullanmak ise ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. İşte, cep telefonunu asla kullanmamanız gereken o yer…

Günümüzde büyük küçük herkesin elinde olan cep telefonları bizimle birlikte her yere de geliyor. Öyle ki artık bağımlılık derecesine gelen cep telefonlarını tuvalete giderken bile yanımızda götürüyoruz. Ancak bu kendimize yaptığımız en büyük kötülüklerden biri…

2019 yılında yapılan bir araştırma Birleşik Krallık’ta yaşayanların yüzde 57’sinin telefonlarıyla birlikte tuvalete girdiğini ortaya çıkardı. Bir başka araştırma ise 4 Amerikalıdan 3’ünün tuvalette telefon kullandığını kanıtladı. Yani bu araştırma sonuçlarının da gösterdiği üzere cep telefonları klozet kapaklarından çok daha kirli. Bu da birçok sağlık sorununun habercisi.

cep-telefonuyla-tuvalete-girmenin-zararlari-1.jpg

İnsanların gün içinde binlerce olmasa bile yüzlerce kere telefonlarına dokunduğu düşünülüyor. Birçok kişi tuvalet gittikten, yemek yaptıktan ya da temizlikten sonra ellerini yıkamayı unutmasa da telefona dokunduktan sonra ellerini yıkamayı ihmal ediyor. Ancak, telefonların ne kadar mikrop barındırdığı düşünüldüğünde, cep telefonu hijyenine daha çok dikkat edilmesi gerektiği fark edilir.

Ellerimiz her zaman bakteri ve virüsleri toplayan, enfeksiyon kapmaya en müsait olan organımızdır. Bu yüzden dokunduğumuz telefonlarımızın hijyeni ve kullanım alanları da oldukça önemli. Yapılan birçok araştırma, telefonların pek çok farklı türde patojenik bakteriyle kontamine olabileceğini gösteriyor.

cep-telefonuyla-tuvalete-girmenin-zararlari-2.jpg

TELEFON DEZENFEKTESİNE DİKKAT

Tüm bunların sonucunda telefonlarımızı düzenli olarak temizlememiz gerektiğinin önemi ortaya çıkıyor. Federal İletişim Komisyonu da telefonlarımız ve diğer elektronik cihazlarımızı her gün düzenli olarak temizlememiz gerektiğini öneriyor. Çünkü zararlı virüsler sert plastik yüzeylerde uzun süre hayatta kalabiliyor.

Cep telefonunuz ve diğer elektronik cihazlarınızı temizlemek için alkol bazlı mendil ya da sprey kullanabilirsiniz. Telefon kılıfları ile dokunmatik ekranları dezenfekte etmek için minimum yüzde 70 alkol içerikli ürün kullanmaya ve bu temizliği her gün yapmaya dikkat etmelisiniz.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN