Şahin kuşlar ne yer?

Şahin kuşlar ne yer?

Şahin doğada yaşayan biyolojik olarak atmacagiller familyasında yer alan bir kuş türüdür. Hayvanlar aleminin yırtıcı hayvanlarıdır, şahinler. Birçok tür ve özelliğe sahiplerdir. Şahinler daha çok orman ve dağlık bölgelerde yaşadıkları için gezginlerin hep gözde hayvanları arasında yer almıştır. Peki, şahin kuşlar ne yer? Şahinlerin tür çeşitleri ve özellikleri nelerdir? Şahinlerin yaşam alanları nerelerdir? Bir şahinin ortalama yaşam süresi ne kadardır?

ŞAHİNLERİN TÜR ÇEŞİTLERİ VE ÖZELLİKLERİ

Dünyada 50 çeşit şahin türü vardır. Her türün kendine has özellikleri vardır. Ancak ortalama olarak 50-70 cm boy, 130-170 cm kanat genişliğine sahiplerdir.

Bazı türleri sayacak olursak şöyle sıralayabiliriz;

  • Şahin
  • Arı Şahin
  • Kızıl Şahin
  • Paçalı Şahin

Bu saydıklarımız en çok bilinen şahin türleri arasındalar. Ayrıca Türkiye’de bulunan türlerdir. Şahinlerin türlere özgü özellik ve yetenekleri bulunmaktadır.

Her türün özelliklerini saymak zor olacaktır ancak ortak özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Olgunlaşmış şahinlerin kilosu 1200-2000 gram arasındadır.
  • Şahin kanadının boyu çok uzundur ancak genişlik olarak dardır.
  • Birçok şahin türü kolaylıkla yüksek hızlara çıkabilmektedir.
  • Pençeleri fazlasıyla kuvvetli olan bu hayvanlar avlarını rahatlıkla kavrayabilir ve yükseklere taşıyabilirler.
  • Gözleri çok iyi görür, keskindir. Yakalayacakları avları çok uzaktan fark edip üstlerine dalış yapabilirler.
  • Havada, istedikleri veyahut zorunda kaldıkları zaman, uzun süre uçuş gücüne sahiptirler.

Ayrıca bu özelliklere ek olarak şahinlerin evcilleştirilebilir yanları vardır. Özellikle Orta Asya’da yaşan köylüler tarafından evcilleştirilip kendileri için avcı niteliğinde kullanılabilen hayvan çeşididir.

ŞAHİN KUŞLAR NE YER?

Şahinler yırtıcı hayvan olmaları dolayısıyla etçil beslenirler. Avlarını büyük bir titizlik içerisinde gözlemler ve daha sonra saldırıya geçerler. Bu taktiksel davranışları onları iyi birer avcı yapar. Avlamak istedikleri hayvanı çoğu zaman ellerinden kaçırmazlar.

Şahin kuşlar ne yer? Sorusuna cevap olarak; Beslendikleri hayvanlar çeşitlilik göstermekle birlikte, daha çok avladıkları sürüngenler (yılan gibi), fareler, kurbağa veya diğer memeli canlılardır. Leş yani ölü hayvanlarla beslenmeyi tercih etmezler.

ŞAHİNLER NEREDE YAŞAMLARINI SÜRDÜRÜRLER?

Şahinler doğada vahşi olarak yaşayan hayvanlardır. Yaşam alanları dağların yüksek noktaları, tepeleri olabilir. Aynı zamanda ormanlarda yaşayabilirler. Kendilerine yuva yapabilecek yeteneğe sahip oldukları gibi ağaçların içini de yuva olarak tercih edebilirler.

Dünyada şahinlerin görüldüğü yerlerin başında Orta Asya gelmektedir. Afrika ve Avrupa bölgelerinde de yaşayan şahin türleri vardır. Ülkemizde ise Marmara bölgesinde kendilerine rastlanılmaktadır.

ŞAHİNLERİN ORTALAMA YAŞAM SÜRELERİ NE KADARDIR?

Şahinlerin yaşam süresi tür ve cinsine göre değişmekte. Burada hayvanın nasıl beslendiği hususu çok önemli. Yaşamış olduğu koşullar tabi ki şahinin ömrünün uzunluğunda değişikliğe sebep olur. Ancak ortalama olarak bir rakam söyleyecek olursak şahinlerin ömrü 20-30 yıl arasında değişmektedir.

ŞAHİNLER İNSANLARA ZARAR VERİRLER Mİ?

Şahinler yırtıcı hayvan olması sebebiyle kendilerinden korkulabilir. Ancak insanların zannettiği gibi kendilerine saldıracak potansiyele sahip değillerdir. Araştırmalara göre daha çok insanlardan uzak yaşamayı sevdikleri ortaya konulmuştur.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN