Türkiye kara listede! 10 ülke arasında biz de varız: İşçi haklarında en kötü ülke seçtiler

Türkiye kara listede! 10 ülke arasında biz de varız: İşçi haklarında en kötü ülke seçtiler

İşçi hakları konusunda en kötü seçilen ülkeler listelenirken söz konusu bu listede türkiye'de yer aldı. Türkiye'nin yanı sıra Bangladeş, Belarus, Ekvador, Mısır, Eswatini, Guatemala, Myanmar ve Filipinler’in bulunduğu bu liste Küresel Haklar Endeksi çalışmasının bir sonucu olarak hazırlandı.

T24’te yer alan habere göre, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu'nun (ITUC) her yıl yayımladığı Küresel Haklar Endeksi, işçilere verilen hakların işverenler tarafından ne denli ihlal edildiğine ilişkin yeni bir çalışma yaptı. Bu yıl hazırlanan rapora göre tüm dünyada işçilerin uluslararası kabul görmüş hakları kapsamında en kötü 10 ülke seçildi. Bu listede Türkiye de yer aldı.

yeni-proje-1-001.jpg

İŞÇİLERİN HAKLARI REDDEDİLİYOR

Rapordaki bilgiler kapsamında dünya genelinde her 10 ülkeden 9’u, işçilerin grev yapma hakkını ihlal ediyor. Bunun yanı sıra yine her 10 ülkeden 8’i işçilere daha iyi şartlar ve koşullar sunulması için yapılması gereken toplu sözleşme yapma hakkını kabul etmiyor.

Bunların yanı sıra ITUC endeksindeki verilere göre bu sene ülkelerin yüzde 49’u sendika üyelerine keyfi olarak tutukladı ya da gözaltına aldı. Söz konusu bu oran geçtiğimiz yıl yüzde 46 idi. Yapılan ankete ise 151 ülke katılım sağladı.

yeni-proje-2.jpg

İŞÇİ HAKLARINDA EN KÖTÜ ÜLKELER

İşçi hakları konusunda en kötü seçilen ülkelerden biri de Türkiye oldu. Söz konusu listede Türkiye’nin yanı sıra Bangladeş, Belarus, Ekvador, Mısır, Eswatini, Guatemala, Myanmar ve Filipinler yer aldı.

SENDİKALARIN ÖNÜNDE ÜYE ENGELİ

İşçi haklarının verilmemesi bir kenara ülkelerin yüzde 74’ü kişilerin sendikaları resmi üye kaydı yapmasını engelliyor. Geçtiğimiz yıl bu oran yüzde 73’tü. Mısır'da, tüm bağımsız sendikaların feshedildiği 2018 yılından bu yana bağımsız sendika sayısı bin 500'den 150'ye düştü.

GREV HAKLARI İHLAL EDİLİYOR

Ülkelerin yüzde 87'sinde grev hakkı ihlal edildi ve bu oran 2023'e göre değişmedi. Yine ülkelerin yüzde 75'inde işçilerin sendika kurma veya sendikaya katılma hakkı reddedildi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN