Yer altından fışkıran zenginlik! Ne altın ne pırlanta: Türkiye'de buna sahip olan köşeyi dönüyor

Yer altından fışkıran zenginlik! Ne altın ne pırlanta: Türkiye'de buna sahip olan köşeyi dönüyor

Yer altından çıkarak işlenen ve ekonomik değeri oldukça fazla olan birçok maden bulunuyor. Ancak, onlardan biri var ki Türkiye için en değerlisi o. Peki, Türkiye'deki en değerli maden hangisidir? İşte, sahip olanın köşeyi döneceği o maden...

Yer altından çıkarılan madenler ülke ekonomisi için oldukça büyük önem taşıyor. Endüstriyel üretim, inşaat sektörü veya enerji üretimi gibi alanlarda hammadde kullanılan çeşit çeşit maden bulunmaktadır. Peki, Türkiye'de hangi madenler var? En değerli maden nedir? İşte, Türkiye'nin sahip olduğu o değerli maden...

TÜRKİYE'DE HANGİ MADENLER ÇIKARILIYOR?

Türkiye, yer altı kaynakları açısından zengin olan ve toplam 77 madene ev sahipliği yapan bir ülkedir. Söz konusu madenlerin kimisi ekonomik değeri yüksek olan değerli madenler olurken, kimisi de endüstriyel hammadde kaynağı olarak kullanılmaktadır. Türkiye'de çıkartılan bazı önemli madenler şunlardır:

- Krom

- Bakır

- Kurşun

- Bor

- Demir

- Linyit

pzt-h-8-ic.jpg

TÜRKİYE'NİN EN DEĞERLİSİ O MADEN

Türkiye'deki madenler incelendiğinde, gerek ekonomik gerek stratejik olarak en değerli olanı bor madenidir. Türkiye, bor rezervleri açısından dünya birincisidir ve rezervleri, ortalama 600 milyon ton olarak tahmin edilmektedir. Ayrıca, Türkiye'deki bor rezervlerinin dünya bor rezervlerinin neredeyse yüzde 73'ünü oluşturduğu belirlenmiştir. Türkiye'de bor madeni; Balıkesir, Kütahya, Eskişehir, Adana ve Burdur gibi illerde çıkarılmaktadır.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN