Hüseyin Bağ kimdir, nereli, kaç yaşında? Pamukkale Üniversitesi rektörü Hüseyin Bağ neden görevinden uzaklaştırıldı?

Pamukkale Üniversitesi'nde eşini kadrolu memur olarak atayan rektör Hüseyin Bağ, YÖK tarafından görevinden alındı. Üniversitesinin temmuz ayında yayımlanan memur kadrosu ilanında istenen kriterleri tek karşılayan kişinin, rektör Hüseyin Bağ'ın eşi Derya Bağ olması tepki toplamıştı. Olayın medyaya yansıması üzerine harekete geçen Yükseköğretim Kurulu (YÖK), rektör Bağ'ın görevinden uzaklaştırıldığını açıkladı. İşte, 'Hüseyin Bağ biyografisi'...

Hüseyin Bağ kimdir, nereli, kaç yaşında? Pamukkale Üniversitesi rektörü Hüseyin Bağ neden görevinden uzaklaştırıldı?

'Hüseyin Bağ kimdir, nereli, kaç yaşında?', 'Pamukkale Üniversitesi rektörü Hüseyin Bağ neden görevinden uzaklaştırıldı?', 'Hüseyin Bağ olayı nedir?' sorularının yanıtlarına sayfamızda yer verdik. Eşi Derya Bağ için 'adrese teslim' ilan açan Pamukkale Üniversitesi rektörü Hüseyin Bağ hakkında soruşturma açan YÖK, rektör Bağ'ın görevden alındığını duyurdu. Yapılan açıklamada, akademik camianın itibarını zedeleyen uygulamalara, tutum ve davranışlara asla müsamaha gösterilmeyeceği belirtildi. Detaylar haberimizde...

EŞİ DERYA BAĞ'A ÖZEL KADRO AÇAN REKTÖR HÜSEYİN BAĞ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ hakkında soruşturma açırdığını duyurmuştu. Bugün soruşturma kapsamında Bağ'ın görevinden uzaklaştırıldığı açıklandı.

YÖK tarafından yapılan açıklamada, "Yükseköğretim Genel Kurulunun 10.08.2020 tarihli toplantısında, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ hakkında Yüksek Denetleme Kurulu'nun raporu görüşülmüş ve Prof. Dr.Bağ görevinden uzaklaştırılmıştır" denildi.

NE OLMUŞTU? HÜSEYİN BAĞ DERYA BAĞ OLAYI NEDİR?

7 Temmuz 2020 günü yayımlanan Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü Personel Daire Başkanlığı kadrosu için açılan ilan kriterlerini karşılayan ve başvuran tek kişinin Rektör Hüseyin Bağ'ın eşi Derya Bağ olması tepki çekmişti. Rektör Bağ daha önce de öğretmen olan eşi Derya Bağ'ı, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan naklederek İslami İlimler Enstitüsü'ne 'enstitü sekreteri' olarak ataması ile gündeme gelmişti.

Kamuoyununun gündemine oturan olay sonrası 'eşe özel atama' ile ilgili soruşturma başlatan YÖK'ten yapılan açıklamada şunlar kaydedilmişti: "İlanda özel şartların kişiye özel olarak belirlenerek rektörün eşini tarif eder şekilde olması nedeniyle; Yükseköğretimin teamül ve etik ilkeleri ile bağdaşmayacak nitelikte davranışları ile güvenirliği zedelenen rektör hakkında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 7 Ağustos tarihli talimatı ile Yükseköğretim Denetleme Kurulunca soruşturma yapılması uygun bulunmuştur. Konuyu görüşmek üzere Yükseköğretim Genel Kurulu 10 Ağustos’ta toplanacak olup rektörün durumu bu toplantıda acil olarak değerlendirilecektir. YÖK olarak, akademik camianın itibarını zedeleyen uygulamalara, tutum ve davranışlara asla müsamaha gösterilmeyeceğini kesin bir dille ve uyarı mahiyetinde ifade ederiz."

Rektör Bağ, o dönemde yaptığı açıklamada, "Eşiyle birlikte ilk görev yapacak rektör ben değilim. Benden önce, kuruluşundan beri görev yapan tüm rektörlerin eşleri Pamukkale Üniversitesi’nde çalışıyordu. O zaman normaldi de şimdi mi anormalleşti? O zaman etik sorun yoktu da şimdi mi problem oldu?" ifadelerini kullanmıştı. Fakat YÖK'ün uyarısıyla üniversite tarafından yapılan işlem geri çekilmişti.

HÜSEYİN BAĞ KİMDİR?

1967 yılında Denizli'nin Acıpayam ilçesinde dünyaya geldi. Orta öğrenimini 1985 yılında tamamladıktan sonra 1990 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri Eğitimi kimya öğretmenliği bölümünü bitirdi. 1995 yılında Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü kimya yüksek lisans eğitimi, 1998 yılında ise doktora eğitimini tamamladı.

1990-1994 yılları arasında Ankara Muradiye Özel Yavuz Sultan Selim Lisesinde kimya öğretmenliği yapan Hüseyin Bağ, 1994 yılında Kırıkkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümüne araştırma görevlisi olarak atandı. Pamukkale Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, İlköğretim Bölümü, Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalına 2000 yılında yardımcı doçent olarak atandı. 2002 yılında aynı bölümde doçent oldu.

2009 yılından sonra Pamukkale Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, İlköğretim Bölümü, Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalında profesör unvanıyla göreve geldi.

2011-2012 yıllarında Denizli Meslek Yüksek Okulu'nda müdür olarak çalıştı. 2011-2012 yıllarında Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü. 2002-2003 yıllarında Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Dekan Yardımcılığı görevini, 2003-2007 yıllarında Fakülte Kurulu doçent temsilcisi ve Fakülte Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini yerine getirdi.

2010-2012 yıllarında Pamukkale Üniversitesi Senato Üyeliği görevinde bulundu. 2013 yılından sonra Fakülte Yönetim Kurulu ve Fakülte Kurulu profesör temsilciği yaptı.

Dağ'ın uluslararası dergilerde 22 makalesi yayımlandı. Eurasia Journal of Mathematics, Science and Technology, International Journal of Environmental and Science Education ve Eurasian Journal of Physics and Chemistry Education dergilerinin kurucu editörlüğünü yaptı. Eurasian Journal of Analytical Chemistry, New World Sciences Academy (Education Sciences) dergilerinin editörlüğünü yürüttü.

Avrupa Birliği 7. Çerçeve kapsamında Science Education for Diversity konulu projenin Türkiye ortağı oldu. Öte yandan 2 TÜBİTAK projesinde araştırmacı, 7 BAP projesinde yürütücü, 5 BAP projesinde araştırmacı olarak bulundu.

Hüseyin Bağ, 18 Nisan 2017 tarihinde Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğüne getirildi. Derya Bağ ile evli ve dört çocuk babasıdır.

HÜSEYİN BAĞ KAÇ YAŞINDA?

1967 doğumlu olan eski Pamukkale Üniversitesi rektörü, 2020 yılı itibariyle 53 yaşındadır.

DERYA BAĞ KİMDİR?

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN