İsmail Koncuk İYİ Parti'den istifa etti

İsmail Koncuk İYİ Parti'den istifa etti

Son dakika haberi... Adana Milletvekili İsmail Koncuk, İYİ Parti'de süregiden tartışmaların taraflarından birisi olan Ümit Özdağ ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, partisinden istifa ettiğini duyurdu.

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, İYİ Parti'den ihraç edilen İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ ile birlikte TBMM’de açıklama yaparak, partisinden istifa ettiğini bildirdi.

Koncuk, gerek 3 Ağustos 2019 4. Olağanüstü Genel Kurul’da gerekse 20 Eylül 2020 2. Olağan Genel Kurul’da İYİ Parti'nin adı, kuruluş misyonu ve demokrasi ile bağdaşmayan kirli operasyonların ve ayak oyunlarının yaşandığını söyleyerek, şu sözleri kaydetti:

“Bir yandan kürsüden kamuoyuna 'demokrasi' vurgusu yapılırken, diğer yandan bırakın demokrasiyi, insanlıkla ve siyasi ahlakla ilgisi olmayan olayları yaşadık. Bu partiye emek vermiş dava arkadaşlarımız, milletvekillerimiz bizzat Genel Merkez talimatı ile birçok il başkanınca dağıtılan kara listelere alınarak açıkça aşağılanmış, tasfiye edilmeye çalışılmıştır. Olayın en garip tarafı, hakarete uğrayan, kirletilmeye çalışılan bu arkadaşlarımızın haklı talepleri göz ardı edilerek, bu kirli operasyonu yapanların baş tacı edilmesi, mağdur edilen dava arkadaşlarımızın ise, bizzat yöneticiler tarafından, hem de TV ekranlarından sürekli hakarete uğramasıdır. Operasyonu yapanlar ayan beyan ortada iken, mağdur edilen, kara listeye alınan dava arkadaşlarımız, utanmazca, nerdeyse operasyon yapmakla itham edilerek adeta yalan rüzgarı estirilmiştir. Bu güne kadar sorumlu davranarak, Sayın Genel Başkanımıza kanaatlerimizi ve taleplerimizi ilettik, ancak olumlu hiçbir sonuç alamadık. Sayın Genel Başkanın tercihinin kara liste operasyonunun faillerinden yana olmasını, bizlere yönelik açık mesaj olarak görüyorum."

'KENDİ ELİYLE SÜREKLİ KAOS OLUŞTURAN BİR SİYASAL HAREKET NEREDE GÖRÜLMÜŞTÜR?

Koncuk, İYİ Parti’nin yönetilemediğini belirterek, “Adalet, şeffaflık, problem çözme iradesi yerine, kendi içinde ve kendi eliyle adeta sürekli kaos oluşturan bir siyasal hareket nerede görülmüştür? Kendi öz eleştirisini hiç yapmadan, sürekli başkalarını suçlamak, bir siyasi partinin yönetim anlayışı olamaz. Partinin kuruluşunda görev almış, il, ilçe başkanları, yönetici, üst kurul delegeleri ve kurucular kurulu üyelerinin büyük bölümü ya dışlanmış ya da partiyle gönül bağını koparmak zorunda bırakılmıştır. İYİ Parti, parti içi antidemokratik uygulamalar, ayak oyunları, dar ekipçilik anlayışına karşı kurulmuş, ancak 3 yılda tüm bu kavramlar yerle bir edilmiştir. Demokrasi, adalet, şeffaflık sadece kamuoyuna karşı kullanılan kavramlar olmaktan öteye gidememiştir. 3 yılda ideolojik bir söylem birliği oluşturulmamıştır” şeklinde konuştu.

Koncuk, şunları kaydetti:

“Türkiye ve Türk milletine böyle bir anlayışla hizmet edilebileceğini mümkün görmüyorum. Sayın Genel Başkanın bu yaşananların dışında olduğuna dair zerre inancım kalmış olsa, kalır ve mücadeleye devam ederdim, ancak tespitlerim, yaşadıklarımızın tamamının bizzat Sayın Genel Başkan’ın bilgisi dâhilinde olduğunu göstermektedir. Ahlaki olan daha fazla kırgınlıklar oluşmadan, herkes kendi yoluna anlayışı ile birlikteliğimizi sonlandırmaktadır. İYİ Parti ile milletvekili ve üye olarak bir bağlantım kalmamıştır. Gerek İYİ Parti TBMM grubundaki milletvekili arkadaşlarım, gerekse tüm teşkilatlarda yönetici ve üye olarak bulunan samimi arkadaşlarımı saygıyla selamlıyorum. Onlarla dostluğum, benim açımdan bakidir. Türkiye ve Türk milletine hizmetten, hayatım boyunca savunduğum ilkelerden milim sapmadan, bundan sonra da bir adım geri durmayacağımı tüm kamuoyuna saygı ile duyururum.”

İYİ Parti’den ihraç edilen İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ ise, partisinden ihraç edildiğine yönelik soruya gülümseyerek karşılık verdi. Özdağ, “Çok şaşırdım. Şimdi cevap vermeyeceğim. Daha sonra bu konuyla ilgili görüşlerimi paylaşırım. Bugün sayın vekilimiz konuştu. Ona destek için geldim” ifadelerini kullandı.

Özdağ, parti kuracağı iddialarına ise cevap vermekten kaçındı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN