İstanbul'da otobüs ve metrobüse binenler dikkat! İETT'den flaş açıklama geldi: Milyonlarca kişi rahatlayacak!

İstanbul'da otobüs ve metrobüse binenler dikkat! İETT'den flaş açıklama geldi: Milyonlarca kişi rahatlayacak!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, nisan ayı oturumlarının ikinci birleşimini Saraçhane'deki başkanlık binasında gerçekleştirdi. İETT Genel Müdür Vekili İrfan Demet, İstanbul'da toplu taşıma alanında faaliyet gösteren İETT ve özel taşımacılık filosunda bulunan toplam 6.470 araç hakkında bilgi verdi. Ayrıntılar haberimizde...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Nisan ayı toplantılarının ikinci oturumunu, Saraçhane'deki başkanlık binasında gerçekleştirdi. Toplantıda, İETT Genel Müdür Vekili İrfan Demet, İstanbul'da toplu taşımacılık alanında faaliyet gösteren İETT ve özel taşımacılık şirketlerinin filolarındaki toplam 6.470 araç hakkında bilgi verdi.

Demet, İETT filosunda 2.613 otobüs, 696 metrobüs ve Adalar'da 120 elektrikli araç bulunduğunu açıkladı. Ayrıca, özel taşımacılık filosunda 3.041 aracın yer aldığını belirtti. Bu rakamlar, İstanbul'un toplu taşımacılık sektöründeki geniş kapsamlı ve çeşitli filosunu gösteriyor.

Toplu taşıma araçlarının sayısı sadece İstanbul'da değil, tüm dünyada giderek artıyor. Bu durum, şehirlerin sürdürülebilirlik hedefleri ve çevre dostu politikaları doğrultusunda, elektrikli araçlara ve diğer çevre dostu alternatiflere olan talebi de artırıyor. İstanbul, bu yönde birçok projeye imza atarak, toplu taşımacılık alanında örnek bir şehir olmaya çalışıyor.

İETT 120 ADET YENİ OTOBÜS SATIN ALACAK

2

İstanbul'da toplam 800 farklı hat üzerinde günlük 55 bin sefer gerçekleştirildiğini ifade eden Demet, İETT'nin 2022 yılındaki yolculuk sayısının 422 milyondan 628 milyona yükseldiğini, özel taşımacılıkla birlikte toplam yolculuk sayısının ise 1 milyar 250 milyona ulaştığını söyledi.

Demet, İstanbul'da metrobüs hattında günlük yaklaşık 1 milyon yolcunun taşındığını belirtti. Mart ayından sonra İETT'nin yerli üretim 160 adet yeni metrobüsü hizmete aldığını bildiren Demet, yerli üretim 20 metrobüsün daha filoya dahil edildiğini ve toplamda 60 adet yerli üretim metrobüsün nisan sonundan itibaren teslim alınacağını açıkladı. Ayrıca İETT, 120 adet yeni otobüs satın alacak.

2023 yılı içerisinde İETT'nin filosuna 92 adet yüksek kapasiteli metrobüs, 120 adet solo otobüs ve 50 adet elektrikli araç dahil olmak üzere toplam 262 yeni aracın katılacağını belirten Demet, İstanbul'daki toplu taşıma hizmetlerinin daha da geliştirilmesi için çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN