İzmir’deki deprem soruşturmasında 7 tutuklama

İzmir’deki deprem soruşturmasında 7 tutuklama

İzmir’deki depremde yıkılan ve 114 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan binalara ilişkin yürütülen soruşturmada 7 şüpheli tutuklandı. Müteahhitlerin savcılıkta verdikleri ifadede “Biz o zamanın şartlarına göre inşaat yaptık" dedikleri ortaya çıktı.

İzmir’de meydana gelen ve çok sayıda vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan depremle ilgili soruşturmalar devam ediyor. Bayraklı’da yıkılan binalara ilişkin müteahhitlerin de aralarında bulunduğu 9 kişi adliyeye sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan 9 şüpheliden 7’si ise tutuklandı. Şüpheli müteahhitlerin ifadelerinde, "Biz o zamanın şartlarına göre inşaatı yaptık. Eksik ya da yanlış malzeme kullanmadık" dedikleri öğrenildi.  

deprem-sorusturma3.jpg

“KOLONLAR KAYDIRILMIŞ” 

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan Ş.A, O.A, E.İ, R.Y, M.Y, N.B, T.A, Ç.D. ile H.H.Ö sağlık kontrolünden geçirildikten sonra adliyeye götürüldü. 

Basın mensuplarının sorusunu yanıtlayan Yağcıoğlu Apartmanı müteahhiti Ş.A.,"Ne söyleyeyim? Kolanlar kaydırılmış" ifadesini kullandı. 

Emrah Apartmanı'na ilişkin hakkında gözaltı kararı bulunan müteahhit M.B.U'nun ise depremden yaralı kurtulduğu ve halen yoğun bakımda olduğu öğrenildi. Gelini ile torunlarını depremde yitirdiği belirtilen M.B.U'nun babası H.U'nun da bu durumu göz önüne alındığı ve Savcılık kararıyla yurt dışı çıkış yasağı konularak serbest bırakıldığı kaydedildi. 

deprem-sorusturma2.jpg

“KOLONU KESMEDİM” 

Kolonu kestiği iddia edilen market sahibinin ifadesinde ise molozları kesmesinin söz konusu olmadığı, 2002 yılında kiraya verdiklerini, 100'ün üzerinde gayrimenkulünün olduğunu, böyle bir şeyle uğraşmayacağını söylediği öğrenildi. 

 11 ŞÜPHELİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI ALINMIŞTI  

Depremde yıkılan ve ağır hasarlı olan binaları yapanlar hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmış, 11 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmişti. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN