İzmir'in Çernobili için belediye başkanından eylem

İzmir'in Çernobili için belediye başkanından eylem

İzmir'in Gaziemir Emrez Mahallesi'ndeki bir alanda gömülü olarak bulunan nükleer atıkların temizlenmesi için Belediye Başkanı Halil Arda, eylem yapma kararı aldı. Kendisine destek verilmesini ve alanın temizlenmesini isteyen Arda, atıkların bu alana nasıl geldiğini kimsenin bilmediğini söyledi.

İzmir'in Gaziemir Emrez Mahallesi'nde 14 yıldır temizlenmeyen radyoaktif atıkların temizlenmesi talebiyle Belediye Başkanı Halil Arda, eylem kararı aldığını açıkladı.

İzmir'in Çernobili olarak bilinen mahallede normal değerin 219 katı oranında radyasyon yayan radyoaktif atıklar 14 yıldır gömülü bulunuyor. Sadece nükleer santrallerde oluşabilen bu atıkların ülkemizde nükleer santral bulunmadığını da vurgulayarak bu bölgeye nasıl geldiğini bilmediklerini söyleyen Başkan Arda, bu maddenin 2007 yılında eski kurşun fabrikasının bahçesinde bulunduğunu aktardı. "İzmir Valisi’ni ziyarete gittiklerinde buranın temizlenmesi gerektiğini söylediklerini aktaran Arda, "‘Gelin bu cenazeyi hep beraber kaldıralım’ dedim. En son İzmir vali yardımcısının düzenlediği toplantıda bir araya geldik; ama hiç bir sonuç çıkmadı" açıklamasında bulundu.

ic.jpg

HER CUMA EYLEM YAPACAK

Belediye Başkanı Arda, yaşanan soruna dikkat çekmek ve alanın nükleer atıklardan temizlenmesini sağlamak için 30 Nisan Cuma gününden itibaren her cuma günü saat 11.00'de atıkların yer aldığı bölgede 10 dakikalık 'duran adam' eylemi yapacak.

Ayrıca her hafta bir milletvekili ve bir belediye başkanı, bunun yanında çevre sorunlarıyla karşılaşan şehirlerin temsilcileri de dayanışma adına Arda'nın yapacağı eyleme davet edilecek. İzmir ve Türkiye’deki çevre örgütleri, odalar ve Gaziemirliler de eylemde yer alacak.

Sorunun çözümü için Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Helil Kınay'ın yanı sıra Gaziemir Çevre Platformu ile Ege Çevre ve Kültür Platformu’nun yöneticileriyle bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunan Başkan Halil Arda destek istedi.

9.jpg

'ÇOK AĞIR BİR KOKU YAYILIYOR'

14 yıl boyunca temizlenmeyen radyoaktif atıkların bölgede yaşayan vatandaşların sağlığını tehdit ettiğini vurgulayan Arda, "Tesisin 70 dönümlük bahçesinde tonlarca nükleer atık tespit edilmiş, ölçümlerde radyasyon miktarı normal değerin 219 katı çıkmıştı. Uzmanlar tehlikeli atıkların toprak, hava ve suya karışarak insanların sağlığını tehdit ettiğini belirtiyor. Bu atıkların olduğu alan, İzmir’in Çernobil’i olarak anılıyor. İlçemizdeki eski kurşun fabrikasının yerleşkesinde bulunan, sadece nükleer santrallerde açığa çıkan uranyumun ayrışması sonucu oluşan radyasyon tüm İzmir’i tehdit etmeye devam ediyor. Bu atıklar, 14 yılda bugüne kadar bir türlü bertaraf edilemedi. Yer altındaki atıklardan için için dumanlar çıkıyor ve çok ağır bir koku yayılıyor. Bölgede yaşayanlar başta olmak üzere tüm İzmir büyük bir risk altında" dedi.

4.jpg

'ORAYA ANSIL GELDİĞİNİ KİMSE BİLMİYOR'

“İzmir’in Çernobil’i olarak bilinen alanda radyoaktif atıklar ve dışarıdan getirilen bir madde var" diyen Arda, "Bu madde yasal olarak Türkiye’de bulunmuyor. Sadece nükleer santrallerde oluşabilen bu atıkların, ülkemizde kurulu bir nükleer santral bulunmadığı halde oraya nereden ve nasıl geldiğini kimse bilmiyor.

Bu madde eski kurşun fabrikasının bahçesinde 2007 yılında bulundu. O yıldan beri de çözüm üretilmiyor. Toprağa gömülü bu maddeler, yağmurla birlikte oksitlenerek insanların sağlığını tehdit ediyor. Buranın temizlenmesini istiyoruz. İzmir Valisi’ni ziyarete gittiğimizde buranın temizlenmesi gerektiğini söyledik. ‘Gelin bu cenazeyi hep beraber kaldıralım’ dedim. En son İzmir vali yardımcısının düzenlediği toplantıda bir araya geldik; ama hiç bir sonuç çıkmadı.

İzmir’i ilgilendiren bu kadar hassas bir konuya duyarsız kalamayız. Halkı tehlikenin boyutu hakkında bilgilendirmemiz, tüm İzmir’in ve Türkiye’nin dikkatini buraya çekerek bu atıkların temizlenmesi için harekete geçmeliyiz" açıklamasında bulundu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN