Erdoğan'ın 50+1 çıkışının altında yatan neden ne?

Elif Çakır ve Yıldıray Oğur’un sunumuyla ekranlara gelen Bi’ Karar Ver, yayın hayatına hız kesmeden devam ediyor. 20 Kasım Pazartesi günü ekranlara gelen bölümde, Erdoğan’ın zaman içerisinde değişen 50+1 çıkışlarının ne anlama geldiği masaya yatırıldı. Konuya dair konuşan Çakır ise, yapılan açıklamaların MHP ile alakalı olabileceğinin altını çizerken, ‘Ama gelinen noktada MHP ile yapılan ortaklık da yetmiyor.’ cümlelerini kurdu.

MUSTAFA SİVİŞ

KARAR TV ekranlarında yayınlanan Bi’ Karar Ver programı gündemin nabzını tutmaya devam ediyor. 20 Kasım 2023 Pazartesi günü yayınlanan bölümde gündemi değerlendiren Elif Çakır ve Yıldıray Oğur, Erdoğan’ın 50+1 ile alakalı açıklamalarını tartıştı. Erdoğan’ın bu çıkışları, MHP ile olan bağını bitirmek için yapmış olabileceğine değinen Çakır, ‘Yani Erdoğan bu ortaklığı bitirmek ve MHP’ye ihtiyaç duymamak istiyor. Ama gelinen noktada MHP ile yapılan ortaklık da yetmiyor.’ şeklinde konuştu. Programa dair kritik detaylar haberimizin devamında.

50+1’İ TARTIŞMAYA KAPATAN ERDOĞAN MESELEYİ TEKRAR GÜNDEME TAŞIDI

Elif Çakır, Erdoğan’ın seçimlerde uygulanan 50+1 oranının değiştirtilmesi gerektiği yönündeki açıklamalarının zaman içerisinde yaşadığı değişimin perde arkasına dair kritik yorumlarda bulundu. Çakır, ‘Erdoğan bir gerçeklik söylüyor ve dönem dönem gerçekliği değişiyor. Kendisi bunlara çok güçlü bir şekilde inanıyor ve bu sayede tabanını da inandırıyor. Bu tartışmayı kendisi kapatmıştı kendisi açıyor. 2017 referandum döneminde Erdoğan bu 50+1’i öylesine savundu ki muhalefete bile çok kızmıştı. Şimdi bunu tekrar tartışmaya açarsak bu hükümet sistemini de tartışmaya açacağız. Yani Erdoğan bu ortaklığı bitirmek ve MHP’ye ihtiyaç duymamak istiyor. Ama gelinen noktada MHP ile yapılan ortaklık da yetmiyor. Bahçeli 2021’de ‘Bu konu tartışamaya açılamaz’ demişti. Ama Erdoğan da bunu tartışmaya açtı.’ cümlelerini kullandı.

yar.jpg

Yıldıray Oğur da konu ile alakalı önemli noktaların altını çizdi. Oğur konuşmasında, muhalefete karşı bir pazarlık kozu olarak da kullanılabilecek bu polemiğe dair, ‘Şimdi 50+1 melesi MHP ile de alakalı olabilir. Ak Parti içerisinde MHP’ye yönelik bir rahatsızlık olabilir. Ama yarın bir gün MHP lideri çıkıp da ‘Biz Cumhurbaşkanının açıklamalarına destek veriyoruz’ diyebilir de. Burada başka bir şey olabilir. Muhalefeti anayasa paketinin başka maddelerine ikna etmek için bir pazarlık kozu olarak da düşünülüyor olabilir.’ ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler