Mersin'de engelli bisikletçinin sahilde Dünya Kupasına hazırlandığını görenler moral için alkış tuttu

Mersin'de yıllar önce geçirdiği bir kaza sonucu sol kolunu ve sağ gözünü kaybeden Umut Gençler, Antalya’daki Paratriatlon Dünya Kupası müsabakalarında madalya kazanmak için sahilde durmak bilmeden antrenman yapıyor. Gençler'in o çalışmaları ise kameralara böyle yansıdı.

36 yıl önce geçirdiği kaza sonucunda sol kolunu ve sağ gözünü kaybeden Umut Gençler, Dünya Kupası müsabakalarında madalya kazanabilmek için sahilde antrenman yapıyor. Bin liralık bisikleti ile 100 bin liralık bisikletlerle yarışması gereken Gençler, "Paratriatlon Dünya Kupası yarışında ülkemi temsil ederek ilk 3’e girmeyi hedefliyorum." yorumunda bulundu.

Mersin’in Silifke ilçesinde 36 yıl önce geçirdiği trafik kazasında sol kolunu ve sağ gözünü kaybeden Umut Gençler, kariyerinde ilk kez milli formayı giyeceği Antalya’daki Paratriatlon Dünya Kupası müsabakalarında madalya kazanmak için çalışmalarını sürdürüyor.

TÜRKİYE ŞAMPİYONU OLDU

Türkiye Triatlon Federasyonu tarafından Isparta’da 14-15 Ağustos’ta düzenlenen Eğirdir Oral-B Triatlon Final Yarışları’nda PTS5 kategorisinde Türkiye şampiyonu olan Umut, milli takıma davet edildi. Antalya’nın Alanya ilçesinde gerçekleştirilecek Avrupa Triatlon Kupası ve Paratriatlon Dünya Kupası müsabakalarında milli formayı giyme heyecanı yaşayacak Gençler, organizasyonda madalya kazanmaya da odaklandı ve bu bağlamda, maddi imkansızlıklar nedeniyle yıllar önce yarışmalar için aldığı bin liralık bisikleti ile 100 bin liralık bisikletler ile yarışacak.

ONU GÖREN VATANDAŞLAR MORAL İÇİN ALKIŞ TUTTU

İkamet ettiği Taşucu’nda yarışmaya hazırlanan Umut Gençler’i sahilde gören vatandaşlar ise alkış tutup Gençler'e moral verdi. Hilmi Mutfakçı, Umut’un gayretlerinin herkese örnek olması gerektiğini, kendisi ile gurur duyduklarını belirtti. Bu sezon yarıştığı müsabakalarda önemli dereceler elde ettiğini belirten Umut ise, "Mersin’deki Avrupa Triatlon Kupası çerçevesindeki yaş grupları yarışlarında ikinci oldum. Oral B Balıkesir Avlu Triatlonu’nda ikincilik elde ettim. Son olarak Isparta’daki yarışlarda da PTS5 kategorisinde Türkiye birincisi oldum. Bu vesileyle milli takıma seçildim" diye konuştu.

"ENGELLİLERE ÖRNEK OLMAK İSTİYORUM"

Umut Gençler, ilk kez milli formayla yarışlara çıkacağını ve çok heyecanlı olduğunu belirtti. Maddi imkansızlıklar nedeniyle geçmiş yıllarda aldığı bin liralık bisikletle 100 bin liralık bisikletlere karşı yarışacağını belirten Gençler, "Paratriatlon Dünya Kupası yarışında ülkemi temsil ederek ilk 3’e girmeyi hedefliyorum. Mersin’de yaklaşık 250 bin civarında engelli olduğunu biliyoruz ama spora pek ilgi yok. O yüzden de bazı engelli arkadaşlara örnek olmak istiyorum" dedi.

O anlar ise kameralara böyle yansıdı.