Sedat Yalçın: İktidar partisi isterse kendi adayını geri çekebilir

KARAR TV ekranlarında yayınlanan Bi' Karar Ver programına katılan YRP Bursa Büyükşehir Adayı Sedat Yalçın, Bursa'da Cumhur İttifakı'ndan iki aday olduğunu vurgularken, 'İktidar partisi isterse kendi adayını geri çekebilir. Biz Bursa’da iddialıyız' dedi.

MUSTAFA SİVİŞ

Elif Çakır ve Yıldıray Oğur'un yorumuyla ekranlara gelen Bi' Karar Ver programı, gündemin nabzını tutmaya devam ediyor. 31 Ocak 2024 Çarşamba günü izleyiciyle buluşan bölümde, YRP Bursa Büyükşehir Adayı Sedat Yalçın konuk oldu.

Yerel seçimler ve aday tartışmalarına ilişkin kritik açıklamalarda bulunan Yalçın, 'Bursa’da şöyle bir şey olabilir, Cumhur ittifakı içerisinde iki aday var ve bu adaylardan hangisi en iyi netice alır diye bakılır. Yani belki de iktidar partisi isterse kendi adayını geri çekebilir. Biz Bursa’da iddialıyız. Bize yabancı bir yer değil orası, iddialı söylüyorum eğer öyle bir karar alırlarsa biz Bursa’yı anahtar teslim alırız' ifadelerini kullandı.

İşte, Yalçın'ın yerel seçimlere ve YRP'nin ittifak stratejisine dair önemli değerlendirmeleri...

AK PARTİ’DEN NEDEN AYRILDINIZ, NASIL AYRIŞTINIZ?

'Bursa'da Ak Parti İl Başkanlığı yaptım, daha öncesinde de il başkan yardımcısıydım ama kuruluşunda yoktum. Benim de siyasete ilk girişim orasıydı. 2013’de adaylık nedeniyle 10 yıl ara vererek il başkanlığından ayrıldım. Benim o dönemde Büyükşehir Aday Adayı olmamın nedeni ise Bursa’nın o dönemlerde şehircilik anlamında çok sıkışık bir yere girmiş olmasıydı. Bütün Türkiye’de bilinen tarihi hataların yapıldığı bir dönemdi. Mimarlık fakültelerinde olumsuz örnek olarak gösterilen şeyler yapıldı, büyükşehir ile ilgili kamuoyunda çok olumsuz bir algı vardı. Biz o zamanlar 2023 Bursa Kent Vizyonu adı altında bir hazırlık yaptık. Dünya çapında tanınmış bir mimar ile yaptık bunu ve dünyanın örnek şehirlerini inceledik. Ama bu muazzam çalışma, günlük siyasete heba edildi. Ondan sonra bizim adaylığımız olmadı ve ben kendi işlerime döndüm, bu süreçte Ak Parti ile bağımız kopmadı.

Ben Bursa’da demokrat kimliğim ile biliniyorum. Şeffaf siyasete önem veriyorum. Devlet çarkının hangi kriterler üzerine yürümesi gerektiğini biliyor ve yerel yönetimlerde de bunun uygulanması gerektiğini savunuyorum. İl Başkanlığı dönemimde de bu temiz siyaseti savundum, sistematik bir yolsuzluk algısı hiç olmadı. Bursa’da herkes bütçenin doğru yerlere harcandığından son derece emindi. Kimseyi ötekileştirmeden kapsayıcı bir siyaset yaptık. Benim dönemimde vatandaş bir sıkıntı yaşadığında, ‘Ak Parti İl Başkanına rahatlıkla ulaşabiliyoruz’ diyordu. Ama ben ayrıldıktan sonra ilk olarak bir kutuplaşma ortaya çıktı. Şimdi iktidar partisinin teşkilatlarına gidin ‘Böyle bir sıkıntımız var’ deyin, kapıdan giremezsiniz, girseniz bile kimse yüzünüze bakmıyor.'

‘VATANDAŞTA SIKIŞMIŞLIK HALİ VAR’

'Vatandaşta bir sıkışmışlık hali var. Hayatı boyunca CHP’ye, sola hiç oy vermemiş, ne yapacak şimdi bu insanlar, nereye gidecek? Yeniden Refah Partisi ile biz yeni bir alan açıyoruz. Vatandaşın rahatlıkla iktidar tarafından geçebileceği bir parti oluyoruz, şu anda da hızlı bir üye geçişi var. Ben YRP’de Ak Parti’nin ilk kuruluş yıllarındaki heyecanı görüyorum. Teşkilatlarımız da çok canlı.'

AK PARTİ’DEN AYRILANLAR NEDEN YRP’YE GELİYOR?

'Şimdi bir defa milli görüş hareketinde birlikte siyaset yapan insanlardan bir kısmı orada bir kısmı burada kalmış, ikinci ise YRP Genel Başkanımızın ifade ettiği gibi dürüst belediyecilik geleneğimiz var. Sosyolojik sebep olarak da bence Ak Parti tabanı ile inanç ve dünyaya bakış olarak çok benzerlik taşımamız. Seçmen yabancı bir yere gitmiş gibi hissetmiyor. Gelecek Partisi veya DEVA Partisi’nde böyle bir ortam oluşmadı. Ayrıca bu partilerin CHP ile birlikte yol yürüme durumları bu tarafı çok rahatsız ediyor. O ortama gitmek, hiçbir suretle o tarafa oy vermek istemiyorlar. YRP onların istediği şeffaf ve dürüst siyaseti karşılıyor. Bursa’da ciddi bir çalışma ve düzelmeye ihtiyaç var.'

1-24.jpg

‘EKONOMİK KRİZ VATANDAŞI BUNALTTI’

'Bence sandığa gitmeyenler gidecek ve Ak Parti’nin kendi programından uzaklaşması durumundan rahatsız olan partililer de farklı bir tercihte bulunacaklar. Yeniden Refah Partisi’ni de bu konuda ciddi bir adres olarak görüyorum. Bu ses tabandan geliyor. Ekonomik kriz nedeniyle vatandaşta ciddi bir bunalma durumu var ve iktidarın bu süreci iyi yönetmediğini düşünüyorum. Başta emekliler olmak üzere vatandaş bunaldı. Bir de bu kibirli tutumdan rahatsızlık var, Ak Parti tabanı bu kibirli tutumu kabul etmiyor.'

YRP İSTANBUL’DA AK PARTİ İLE İTTİFAK YAPACAK MI?

'Ben Bursa’da siyaset yaptığım için Genel Merkez adına bir şey söyleyemem ama parti sözcümüz Sn. Suat Kılıç’ın açıklamaları, o sürecin tamamlandığını ifade ediyor. Burada şöyle bir sorun gözüküyor, mesela Ak Parti MHP ile bir protokol yaptı. Benzer çalışmanın ittifakın içerisindeki diğer partiler ile de yapılması gerekiyordu, bir parti ile yapıyor, diğeriyle yapmıyorsunuz, yok sayıyorum falan gibi şeyler kabul edilebilir değil. Seçim süreci başladı artık, herkes sahada daha neyin müzakeresi olacak artık, geri dönemezsiniz artık. Kimse bunu kabul etmez, adaylar ve parti bir kenara halk böyle bir şeyi kabul etmez. Çünkü sokağa çıkıp ilan ettiğinizde taraflarınız oluşuyor, toplumda bir bakış değişiyor. Bu arada bunlar Ak Parti’nin de lehine olan şeyler değil. Bir diğer yandan da YRP çok iddialı adaylar çıkarttı. Anadolu şehirlerinde yeni bir durum, bir hareketlilik olacak. Bu vatandaşın sıkışmışlığının bir göstergesi, vatandaş gidecek yer arıyor. Ve YRP de şu anda duruşu ve ilkeleri ile bu ihtiyacı karşılıyor. Ekonomik krizle ilgili yerel yönetimler olarak bizim de farklı projelerimiz var. Çünkü geçim sıkıntısı, ekonomik kriz varsa vatandaş başka bir şey dinlemiyor. 14 Mayıs seçimlerinde de ekonomik kriz vardı ancak o zaman alternatif yoktu.

yeni-proje-2024-01-31t161229-424.jpg

Bursa’da 17 ilçe belediyesinin 7’sinde YRP adayları açıklandı. Özellikle Osmangazi, İnegöl ve Yıldırım bizim için çok önemli ilçeler. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin formülü bu üç ilçeden geçer, buraları çözen Büyükşehir’i de çözer.

Şöyle bir durum var, genel seçim ile yerel seçim ortamı farklı. Yerel seçim çok daha karmaşık ve her şehrin bir dengesi var. Ayrıca Refah Partisi’nin parti içi bir kararı var, adayı açıklanan iller ile ilgili kesinlikle bir geri dönüş söz konusu değil. Bizzat Genel Başkanımız Fatih Erbakan bana da ifade etti bu kararı. Böyle bir kararlarının bulunduğunu ve net olduğunu söyledi ama İstanbul ve Ankara konusunda görüşüyoruz dedi. Orada da pek ilerleme olmadı anlaşıldığı kadarıyla. İstanbul ve Ankara ile ilgili görüşmeler diğer illeri ilgilendirmiyor. Açıklanmayan iller varsa belki oralar ile ilgili bir tasarruf olabilir.

Bursa’da şöyle bir şey olabilir, Cumhur ittifakı içerisinde iki aday var ve bu adaylardan hangisi en iyi netice alır diye bakılır. Yani belki de iktidar partisi kendi adayını geri çekebilir. Biz Bursa’da iddialıyız. Bize yabancı bir yer değil orası, iddialı söylüyorum eğer öyle bir karar alırlarsa biz Bursa’yı anahtar teslim alırız.'

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN