80 yazardan Elif Şafak'a destek veren 130 yazara tepki: Edebiyatımızı geri istiyoruz

80 yazardan Elif Şafak'a destek veren 130 yazara tepki: Edebiyatımızı geri istiyoruz

Şair Kaan Eminoğlu öncülüğünde bir araya gelen 80 kültür emekçisi Mine Kınıkkarat’ın Elif Şafak aleyhine açtığı ‘intihal’ davasının ardından Şafak'a destek veren, aralarında Orhan Pamuk ve Ayfer Tunç gibi isimlerin yer aldığı 130 edebiyatçının açıklamasına tepki gösterdi. Davanın henüz istinaf sürecinde olduğunu vurgulayan kültür emekçileri, bir grup edebiyatçının 'dostluk hukuku' ile hareket ederek yargıyı etkilemeye çalıştığını ileri sürdü.

KARAR

Mine Kınıkkarat’ın açtığı ‘intihal’ davasında çıkan karar nedeniyle yazar Elif Şafak aleyhine başlatılan linç girişiminin ardından tartışmalar sürüyor. Kırıkkanat'ın mahkeme kararını açıklamasının ardından, sosyal medyada yazar Şafak'a linç girişimi başlamış, aralarında Orhan Pamuk gibi isimlerin yer aldığı 130 yazar lince tepki göstermişti.

Anadolu 1. Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesinin yazar Elif Şafak’ın 'Bit Palas' adlı romanının Mine G. Kırıkkanat’a ait 'Sinek Sarayı' adlı romandan 'yüzde 5 intihal' olduğu kararının ardından yaşananlara bir tepki de şair Kaan Eminoğlu öncülüğünde bir araya gelen 80 şair, yazar, sanatçı ve akademisyenlerden oluşan kültür emekçisinden geldi. 130 yazarın intihal davasında Elif Şafak'ı desteklediklerini açıklamalarına karşı 80 yazar adaletin tecelli etmesi için hukuki süreci etkilemeye çalışan yazarları kınadıklarını açıklayan bir bildiri yayınladılar. 'Edebiyatımızı Geri İstiyoruz!' adlı bildiride davanın henüz istinaf sürecinde olduğunu vurgulayan kültür emekçileri, bir grup edebiyatçının 'dostluk hukuku' ile hareket ederek yargıyı etkilemeye çalıştığını ileri sürdü.

kaan.jpg

Bildiri metninde şu ifadeler kullanıldı:

“Elif Şafak’ın Bit Palas romanının, Mine G. Kırıkkanat’ın Sinek Sarayı romanından intihal olduğunun mahkeme kararıyla onaylanmasının ardından bir grup edebiyatçının 'dostluk hukuku'yla hareket ederek henüz istinaf süreci tamamlanmamış bir davada yargıyı etkilemeye çalışmalarını endişeyle takip ediyoruz. Söz konusu yazınsal emek olduğunda adaletin tecelli etmesini talep etmek edebiyat kamuoyu için bir tercih değil, zorunluluktur. Şüphesiz ki hiçbir yazın dostluğu, emekten üstün değildir. Biz aşağıda adı geçen şair, yazar, akademisyen ve kültür emekçileri olarak Demirtaş Ceyhun'un 'Edebiyatımı geri istiyorum' dediği günlerin acı bir tekrarını yaşadığımızı görüyor ve nereden gelirse gelsin yargı sürecini etkilemeye çalışan her türlü adımı şiddetle kınıyoruz.”

'Edebiyatımızı geri istiyoruz' bildirisini imzalayan 80 kültür emekçisi ise şöyle:

Adil Başoğlu
Afi Can
Ahmet Tığlı
Ahmet Yıldız
Ali Ekber Ataş
Ali Günvar
Ali Rıza Özkan
Alpaslan Akdağ
Aydan Ay
Aydoğan Yavaşlı
Ayfer Yurdakul
Ayşe Işık Pehlivanoğlu
Ayşe Karadağ
Ayten Mutlu
Bahri Loş
Barış Erdoğan
Bilgehan Atsız Gökdağ
Bülent Bulut
Celal İlhan
Cemal Öztürk
Cenk Güray
Deniz Moralıgil
Dilaver Korkmaz
Erdinç Gültekin
Evin Okçuoğlu
Fatih Ayan
Ferda Hacıvelioğlu
Ferhat Nitin
Ferziye Küçük
Filiz Elasu
Fuat Çiftçi
Furkan Çirkin
Gazanfer Eryüksel
Gökhan Akçiçek
Gözen Esmer
Gültekin Emre
Günay Güner
Haktan Kaplan
Halil İlteriş Kutlu
Haluk Bütüner
Halûk Cengiz
Hasan Ildız
Haşim Şahin
Hidayet Karakuş
Hilmi Haşal
Hüseyin Yaltırık
İbrahim Tığ
Kaan Eminoğlu
Kağan Kök
Kemal Yurtbay
Kutlu Altay Kocaova
Mahmut Aksoy
Mehmet Can Kuyucu
Mehmet İş
Mehmet Toygar Özdemir
Melda Vatancı
Mesut Şen
Muharrem Akman
Mustafa Bilgin
Mutluhan İzmir
Nazım Mutlu
Nazlı Ayça Özkarahan
Necdet Arslan
Neval Savak
Nevzat Taşkıran
Nihat Ahlat
Nuray Doğan
Nurullah Çetin
Orhan Boran
Özkan Mert
Rabia Burhan
Ramazan Çakıroğlu
Sabri Altuntaş
Serhat Akdeniz
Serpil Devrim
Şahin Filiz
Tolga Gerger
Yaşar Cevher
Yusuf Ferhat
Zafer Baysal

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (6)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
6 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN