Derviş Zaim'in 'Tavuri'si 15 Eylül'de vizyonda

Derviş Zaim'in 'Tavuri'si 15 Eylül'de vizyonda

Derviş Zaim'in yazıp yönettiği "Tavuri" belgeseli, yakında sinemaseverlerle buluşacak. Belgesel, suç, bağlılık, özgürlük ve merhamet gibi konuların etrafında hikayesini geliştiriyor.

Derviş Zaim'in yazıp yönettiği "Tavuri" belgeseli, 15 Eylül'de vizyona girecek. Belgesel, gerçek bir suçlunun hikayesini konu alıyor ve suç, toplum, özgürlük ve merhamet gibi konuları ele alıyor. "Tavuri" lakaplı Mustafa Serttaş'ın hikayesini anlatan belgesel, hapishane, Londra ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde çekildi.

Zaim, belgeselin gözlemci belgesel türüne ait olduğunu ve interaktif tarzdan etkiler taşıdığını söyledi. "Tavuri" belgeseli, yönetmenin şahsi geçmişi ve sanatı üzerine soruların da yöneltilmesine imkan veriyor. Filmin merhametin keşfi üzerine olduğuna dikkat çeken Zaim, şunları söyledi:

"Bu konunun çağımız için önemli olduğunu düşünüyorum. Günümüzde kötülüğü yapanın yanına kaldığı yönünde yaygın bir inanış var. Bu atmosfer içerisinde, merhametin keşfiyle ilgili bir filmin insanlara başka bir şeyleri düşünmeye fırsat tanıyabileceğine inanıyorum. Ayrıca Tavuri'nin ve yakınlarının kendisini bize açması ve filmin uzun süreye yayılan süreç olması ayrı bir hakikilik kattı. Bu anlamda Türk seyircisi daha önce görmediği bir hakikat seviyesiyle karşı karşıya kalabilir. İnsanlığın her dönemi kötülükle yüzleşmeler olmuştur. Bizim de bugün şu ya da bu şekilde yüzleşmemiz gerekiyor. Eserlerimle bu kötülük meselesiyle yüzleşmeye gayret ediyorum. Bu belgeselle de bu kötülüklerden bizi kurtaracak şeylerden birisinin de merhamet olduğunu söylemeye gayret ediyorum. Merhamet sürecinin kişiye göre keşfinin insanı kurtarıcı olabileceğini söylemeye çalışıyorum."

4-001.jpg

"SÜREÇ BOYUNCA BERABER YÜRÜDÜK"

Derviş Zaim, "Tavuri" belgeselinin bir suçlunun değişip değişmeyeceği üzerine sorular sorduğunu ve merhamet duygusunun keşfiyle ilgili bir sürece dönüştüğünü belirtti. Zaim, filmi hürmetli bir film olarak tanımlayarak, katılımcılara ve seyircilere saygı gösterdiklerini vurguladı. "Tavuri" lakaplı Mustafa Serttaş'la olan ilişkilerinin yönetmen-katılımcı düzeyinde olmadığını, beraber yürüdükleri bir süreç olduğunu ifade etti.

"Tavuri" lakaplı Kıbrıslı dolandırıcı ve hırsız Mustafa Serttaş'ın hayatını anlatan "Tavuri" belgeseli, ABD'deki "True-False Film Festivali"nde dünya prömiyerini yaptı. 8 senelik bir çalışmanın ürünü olan belgesel, Serttaş'ın hem hapishanede hem de dışarıdaki hayatını 5 sene boyunca takip etti. Toplum, kötülük, suç ve ceza süreçleri üzerine de sorular soran belgeselin yapımında, Mustafa Serttaş'ın yanı sıra Şirin Gazi ve Yasin Coşkun da yer aldı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN