Maaşlara dev zam duyuruldu! O tarihte maaş farkı hesaplara yatacak: Listeye bak, maaş tarihini öğren!

Maaşlara dev zam duyuruldu! O tarihte maaş farkı hesaplara yatacak: Listeye bak, maaş tarihini öğren!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, gazi maaşlarının asgari ücret seviyesine yükseltildiğini açıkladı. Ayrıca, güvenlik korucularının emekli maaşları da 7 bin 500 TL'ye çıkarıldı. Bakanlık ayrıca, gazi ve güvenlik korucularının aylık farklarının ödeme tarihlerini de duyurdu. İşte ayrıntılar...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, istiklal madalyası sahipleri, muharip gaziler, TBMM birinci dönem üyeleri ve hizmet etmiş vatandaşların aylıklarını 1 Nisan 2023'ten itibaren 30 günlük net asgari ücret seviyesine yükseltti. Ayrıca, güvenlik korucularının emekli maaşları da 7.500 TL'ye çıkarıldı.  

SOSYAL GÜVENCE FARKI GİDERİLECEK

ödeme

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İstiklal Madalyası sahipleri, Muharip Gaziler, TBMM Birinci Dönem üyeleri ve hizmet etmiş vatandaşların aylıklarını 1 Nisan 2023'ten itibaren 30 günlük net asgari ücrete yükseltti. Tüm hak sahiplerinin aylık farklılıkları da giderilecek, çalışma durumları veya gelir/aylık almaları dikkate alınmayacak

HAYATINI KAYBEDEN GAZİLERİN DE EŞLERİNE VERİLEN ÖDEME ARTIRILDI

ödeme

Gazi ve dul eşlerinin aylıkları, net asgari ücret esas alınarak hesaplanacak ve 1 Nisan 2023'ten itibaren geçerli olacak. Böylece, Mart 2023'te ek ödeme dahil 2.961 Lira alan gazilerin aylıkları 8.847 Lira'ya yükselecek. Ayrıca, hayatını kaybeden gazilerin dul eşlerine ödenen aylık da yüzde 75 oranı esas alınarak 2.220 Lira'dan 6.635 Lira'ya yükseltilecek. Bu artış, tüm hak sahiplerini kapsayacak ve çalışma durumları veya gelir/aylık alma durumlarına bakılmaksızın uygulanacak.

GÜVENLİK KORUCULARININ AYLIĞI MİNİMUM 7.500 TL

ödeme

Ayrıca, en az 15 yıl süreyle güvenlik koruculuğu yapmış olanların aylıkları da düzenlendi. Bu kapsamda, güvenlik korucularının aylık bağlanmasında 15 yıl hizmet esas alınacak ve aylık tutarları en az 7 bin 500 TL olacak. Vefat eden güvenlik korucularının hak sahiplerine de dosya bazında en az 7 bin 500 TL aylık bağlanacak.

ÖDEMELER NE ZAMAN?

Gazi ve güvenlik korucularının aylık farkları, 7 Nisan 2023 tarihi itibarıyla hesaplarına yatırılacak.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN