Prof. Naci Görür'den kritik açıklama: İstanbul'da 7,2’lik depremin eli kulağında

Prof. Naci Görür'den kritik açıklama: İstanbul'da 7,2’lik depremin eli kulağında

İstanbul’da büyük bir deprem olasılığını ‘eli kulağında’ olarak anlatan Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, kenti en az 7,2 civarında bir deprem beklediğini aktardı.

Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, Marmara depremine ilişkin endişelendiren açıklamalarda bulundu. Maksimum 30 sene içerisinde büyük bir depremin olacağını dile getiren Görür, “Yani depremin eli kulağında denebilir” dedi.  

Görür, İstanbul'u en az 7,2 civarında bir deprem beklediğini iddia ederek, “7 şiddetindeki deprem 1 milyon 800 ton şiddetinde TNT patlaması kadar enerji çıkarabilir” ifadelerini kullandı. 

Gazeteci Kenan Taş'ın Youtube’da yayınlanan programı 5N1K'da soruları yanıtlayan Prof. Dr. Naci Görür, "Bu süreç en kritik süreç. Türkiye'de başka yerlerde de olabilir ancak benim iki bölge üzerinde hassasiyetim var. Biri İstanbul. İstanbul'un 99 depremi Marmara'nın altındaki kabuğa yüklenen stres normalde 250 senede birikecek olan enerji 45 sn'de bu kabuğa enjekte edildi” dedi.  

“DEPREMİN ŞİDDETİ EN AZ 7,2” 

Bu kabuğun daha fazla dayanabilecek durumda olmadığını söyleyen Görür, Maksimum 30 sene içerisinde deprem olması yüzde 64 olarak verildi. Yani depremin eli kulağında denebilir. 99 yılından baz alırsak 30 sene içerisinde olması muhtemel demiştik ancak 15 sene öncesi ya da sonrasında da deprem gerçekleşebilir. Bunlar jeolojik olarak çok küçük ölçeklerdir. İstanbul'u gerçekten en az 7,2 civarında bir deprem bekliyor. 99-2014 seneleri arasında yapılan araştırmalarda iki fayın Marmara altında kilitlendiğini ve stres biriktirdiğini görüyoruz. Oradaki kayaların dayanma gücü yenildiği an deprem olur" ifadelerini kullandı.  

KUMBURGAZ FAY KOLUNA DİKKAT ÇEKTİ 

Depremin konumu hakkında da bilgi veren Görür, "Bu stres altındaki fay Yeşilköy açıklarıyla Silivri açıklarında olan yaklaşık 65 km olan Kumburgaz fay koludur. Bu kırılırsa minimim 7,2 şiddetinde deprem üretecektir. Diğer gergin hat ise Adalar'ın güneyinde olan 45 km uzunluğundaki fay kırılırsa en fazla 7,0 şiddetinde deprem üretecektir" dedi 

“İKİ FAY KIRILIRSA DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ 7,6’YI BULUR” 

İkisinin aynı anda kırılma ihtimali bulunduğuna dikkat çeken Görür, bu deprem aynı anda kırılmayla gerçekleşirse depremin büyüklüğü 7,6'yı bulabileceğini söyledi. 

Daha önce bu şiddetli depremin İstanbul'da yaşandığını "İki fayın aynı anda kırılması 1766 yılında gerçekleşmiştir. Biri Mayıs diğeri Ağustos ayında olmak üzere peş peşe kırılmıştır ve İstanbul 7'nin üzerinde 2 depreme tanık olmuştur. Bu işin şakası yok" sözleriyle anlatan Görür, "Diğer hassasiyetle baktığım konu Erzincan ile doğusunda Bingol arasında olan fay: Yedisu fayı. Burada en son deprem 1700'lerde olmuştur. 1939'daki Erzincan depremi de buraya yoğun enerji yüklemiştir. Burada da yakın zamanda en az 7 şiddetinde deprem olabilir. Umarım yetkililer de bizi dinliyor ve önlem alıyorlardır" şeklinde uyarıda bulundu. 

“1 MİLYON 800 TON TNT PATLAMASI KADAR ENERJİ ÇIKABİLİR” 

Fay uzunluğu ve şiddetiyle birlikte gerçekleşecek kırılmaya dikkat çeken Görür, "Fay uzunluğu itibariyle ne kadar fazla kırılırsa o şiddette deprem gerçekleşecektir. Şiddet ve büyüklüğü arasında fark vardır. Şiddeti depremin hissedilme oranı büyüklüğü ise deprem sırasında açığa çıkan enerji miktarını anlatır. 7 şiddetindeki deprem 1 milyon 800 ton şiddetinde TNT patlaması kadar enerji çıkarabilir” dedi. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN