7 saatten az uyuyorsanız dikkat! Uzmanlar korkutan sonucu paylaştı: O hastalıklara yakalanma ihtimali 3 kat daha fazla

7 saatten az uyuyorsanız dikkat! Uzmanlar korkutan sonucu paylaştı: O hastalıklara yakalanma ihtimali 3 kat daha fazla

İnsan sağlığı için önemli bir ihtiyaç olan uyku yeteri kadar sağlanmadığı zaman vücuda zarar verebiliyor. Öyle ki uzmanlar az uyuyan insanları uyarıyor. Özellikle de 7 saatten az uyuyan kişilerin o hastalıklara yakalanma ihtimali 3 kat daha artıyor.

Gece uykusunun insan sağlığı üzerinde ciddi etkisi vardır. Vücut yeteri kadar gece uykusu almadığı zaman başta halsizlik olmak üzere birçok yan etkiye maruz kalabilir. Bunlardan en önemlileri ise enfeksiyon tedavisi gören kişilerin gece uykusunu yeteri miktarda almamasıdır. Eskişehir Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı ve Uyku Merkezi sorumlusu Prof. Dr. Vural Fidan, "7 saatten az uyuyan bireylerin hastalık oranı 3 kat artıyor" diyerek özellikle de enfeksiyon hastalarına dikkati çekti.

yeni-proje-4-002.jpg

HASTALIK DÖNEMİNDE KALTELİ UYKU ÇOK ÖNEMLİ

İnfluenza, koronavirüs, grip, soğuk algınlığı, nezle gibi enfeksiyon hastalıklarının oldukça yayıldığı bu günlerde insanların dikkat etmesi gereken en önemli konu kaliteli uykudur. Özellikle de gece uykusu, hem hastalıklardan kaçınmak için hem de tedavi süreçlerine destek sağlamak için oldukça önemlidir. Uzmanlar gece uykusunun 7 saatin altına düşmemesi konusunda uyarılarda bulunurken bu durumun özellikle bağışıklık sistemi için oldukça önemli olduğunu söylüyor. Öte yandan günde 7 saatten az uyuyan kişilerin hastalıklara yakalanma oranının 3 kat daha fazla olduğu belirtiliyor. Bu görüşü öne süren Eskişehir Şehir Hastanesi Kulak, Burun, Boğaz Bölümü Uzmanı ve Uyku Merkezi sorumlusu Prof. Dr. Vural Fidan, “Yurt dışında da yapılan çatışmalarda, 7 saatin altında uyuyan kişilerin, hastalığa yakalanma ihtimali 3 kat daha fazladır” dedi.

yeni-proje-5-001.jpg

“7 SAATTEN AZ UYUYANLARIN VÜCUT DİRENCİ DÜŞÜYOR”

Sağlıklı uyku ile bireylerin hastalıklardan korunabileceğini ve tedavi sürecini hızlandırabileceğini belirten Prof. Dr. Vural Fidan, “Pandemi döneminde çok büyük bir tecrübe kazandık. Tedavisi konusunda zorlandığımız bazı hastalıklar, özellikle viral hastalıklar konusunda bizim yapmamız gereken vücut sağlığımızı yani immün sistemimizi korumak. Bu immün sistemi korumak için beslenmenin yanı sıra uyku düzeni de çok önemlidir. Yurt dışında da yapılan çatışmalarda da belirtilmiştir, 7 saatin altında uyuyan kişilerin immün sistemleri yani vücut dirençleriyle ilgili çok ciddi bir azalma oluyor. Aynı mikroplara maruz kalsalar bile uyku süresi ne kadar kısalırsa 3 kat daha fazla hasta olmaları mümkün. Tabii bu bir kısır döngü. Solunum yolu enfeksiyonları, hava yolu tıkanmasıyla beraber hastanın gece boyunca uykusunun bölünmesine ve uykuyu devam ettirmede zorluklara yol açıyor. Bu da hastaların derin uykuya geçememelerine yol açıyor. Ne yazık ki immün sistemin regülasyonu yani vücut direncinin organizasyonu aşamalarını kişi göremiyor. Burun tıkanıklığı veya hava yol tıkanıklığı arttıkça uykusu bozuluyor. Uykusu bozuldukça vücut direnci düşüyor. Tabii bunu kırabilmek için veya bir düzene sokabilmek için mutlaka kişilerin üst hava yollarını açık tutmalarını tavsiye ediyoruz. Yatmadan önce burun temizliği çok önemli bir aşaması. Çünkü hava yolumuzu burnumuzdan almış olduğumuz nefesi ağzımızdan vererek kullanmamız gerekiyor normalde. Bunu da sağlayabilmeleri için mutlaka burun açılması ve açık tutulması gerekiyor” dedi.

yeni-proje-6-001.jpg

GECE UYKUSUNDA SALGILANAN HORMONLAR VAR

Uzman isim günlük 7 saat uykunun gece saatlerinde olması gerektiğini belirtti lakin mecbur kalındığı takdirde gündüz de tamamlanabileceğini söyleyerek açıklamasının devamında şunlara yer verdi:

“Uyku dediğimiz süreç, normal bireylerde gece yaşanan bir süreçtir. Ancak gece çalışması gereken veya gece uyuyamayan kişilerin bu uykularını gündüz tamamlamaları mümkündür. Fakat gündüz uykusunun hiçbir zaman gece uykusu gibi olmadığını bilmemiz gerekiyor. Çünkü vücudumuzun çalışma prensibi, homeostatik sistemimizin çalışma prensibi gece bunun aktif olmasını sağlıyor. Yani vücudumuzun hem büyüme hormonu hem mutluluk hormonu dediğimiz farklı hormonlar ve vücut direncimizin sağlanmasını sağlayacak kortizon hormonları gibi çeşitli hormonların gece yarısında sabaha doğru salgılandığını biliyoruz. Gündüz uykusu gece uykusunun aslında yerine geçmez. Ama mecbur kalırsak tabii ki gece uykusunu gündüz kapatmamız mümkün olur.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN