Başvurana ömür boyu Koronavirüs aşısı tazminatı ödeniyor! İşte başvuru şartları: O yan etkiler sizde de varsa...

Başvurana ömür boyu Koronavirüs aşısı tazminatı ödeniyor!  İşte başvuru şartları: O yan etkiler sizde de varsa...

Koronavirüs aşılarının sebep olduğu ağır yan tesirler sebebiyle dava açan 301 bireye her ay ömür boyu tazminat tahsisine karar verildiği bildirildi.

Koronavirüs aşılarının yan tesirleri dolayısıyla tazminatlar dağıtılmaya başlandı. Kendisinde semptomların olduğunu hissedenler, mahkemeye başvurup tazminat almaya hak kazanıyor.

İŞTE TAZMİNAT MİKTARI

Şimdiye dek 301 tazminat talebinin onaylanan Almanya'da, talepleri kabul edilen bireylere her ay ömür boyu 3.280 ile 17.080 TL (164-854 euro) aralığında ödeme yapılacak.

İlgili mercilerce lüzumlu görülmesi durumunda bu bireylerin tedavi giderleri de devlet tarafından üstlenilebilecek.

AŞININ VERDİĞİ ZARARLAR

Almanya'da aşı ve ilaçlara onay veren yetkili otorite Paul Ehrlich Enstitüsü'nün (PEI) aşılama komplikasyonları listesinde yer alan belirtilere göre Koronavirüs aşıları kalp hastalıkları, kan pıhtılaşması, yüz felci, Guillain-Barre sendromu adı verilen kas hastalığı, işitme kusuru ve kulak çınlaması gibi rahatsızlıklara sebep oluyor.

PEI raporuna göre 2022 Haziran ayına kadar 323 bin 684 şüpheli yan tesir ve aşılama komplikasyonu hadisesi kaydedildi. Aynı döneme kadar olan verilerin değerlendirildiği raporda, can kaybı ve aşılar arasında bağlantı tespit edilen 120 hadise olduğu belirtildi.

DAVA AÇANLAR TAZMİNAT ALIYOR

Koronavirüs aşılarının sebep olduğu ağır yan tesirler nedeniyle mağdur olduklarını öne süren 185 birey aşı imalatçılarına karşı dava açtı. Davaların birincisinin 28 Nisan’da Frankfurt Bölge Mahkemesi'nde görülmesi öngörülüyor.

BIONTECH: AŞILARIMIZDA PROBLEM YOK

Konuyla ilgili aşı imalatçısı Biontech tarafından yapılan açıklamada, Biontech aşısının incelenen hadiselerdeki sağlık problemleriyle ilgili bir bağlantısı bulunmadığının ispatlandığı belirtilerek, "Bir aşı imalatçısı olarak sorumluluğumuzu çok ciddiye alıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN