Bu belirtileri yaşıyorsanız fibromiyaljiniz olabilir! İşte fibromiyaljiyi bu semptomlardan tanıyabilirsiniz

Bu belirtileri yaşıyorsanız fibromiyaljiniz olabilir! İşte fibromiyaljiyi bu semptomlardan tanıyabilirsiniz

Vücutta genel hassasiyet alanlarının oluştuğu, kaslarda ve kemiklerde ağrı ile genel yorgunluk hissedilen, uyku düzeninde problemlere ve bilişsel bozukluklara neden olan fibromiyalji aynı ailede görülüp ve genlerle aktarılabilir bir hastalıktır. Peki fibromiyaljinin belirtileri nelerdir?

Fibromiyalji, sebepsiz yere ağrı, tutukluk ve yorgunluk çekmenize neden olan kronik bir hastalıktır. Semptomlar genellikle insanlar 25 ila 40 yaşları arasındayken ortaya çıkar ve bu hastalıktan muzdarip olanlar özellikle kadınlardır. Yetişkinlerin yaklaşık yüzde ikisi, birinin hayatını oldukça yoğun bir şekilde etkileyebilen bu hastalığa sahiptir. Semptomları bu şekilde tanırsınız.

Fibromiyalji, kelimenin tam anlamıyla “bağ dokusu ve kaslarda ağrı” anlamına gelir.

Fibromiyaljinin belirtileri nelerdir?

Fibromiyalji, sağlık sorunlarının bir kombinasyonundan oluşur. Bu nedenle, her ikisi de bu hastalıktan muzdarip iki kişi çok farklı semptomlar yaşayabilir. Semptomların şiddeti de değişebilir. Ağrı geçici olarak azalabilir veya daha da kötüleşebilir. Yine de fibromiyalji hastalarında kesinlikle birkaç belirgin benzerlik var. Bunlar en yaygın semptomlardır:

fibromiyalji-ataklari-nedir.jpg

1. Ağrı

Fibromiyaljiden muzdarip neredeyse herkes kas ağrısı veya eklem ağrısından muzdariptir. Bu, dırdır eden, bıçaklayan veya yakıcı bir ağrı olabilir. Genellikle sırtta, omuzlarda veya boyunda başlar. Ağrı yavaş yavaş vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

2. Yorgunluk

Yorgunluk belirtisi hemen hemen her fibromiyalji hastasında görülür.

3. Sertlik

Fibromiyaljinin yaygın bir belirtisi, belirli bir pozisyonda uzun süre kaldığınızda kendinizi çok sert hissetmektir. Özellikle sabah kalktığınızda bunu yaşıyor olabilirsiniz. Gün içerisinde koltuktan kalkmak konusunda zorlanabilirsiniz.

fibromyalgia.jpg

4. Uyku sorunları

Ağrı gece boyunca sizi uyandırabilir, bu da daha az sesli uyumanıza neden olur. Ayrıca, vücudunuzun düşüşü hakkında endişelenerek uyanık yatmış olabilirsiniz.

5. Sıcaklık değişikliklerine duyarlılık

Birçok insan için, sıcaklıktaki değişiklikler olduğunda sorunlar daha da kötüleşir. Soğuk hava genellikle suçlu olarak görülür, ancak havalar ısındığında daha fazla acı çeken insanlar da vardır.

6. Konsantrasyon sorunları

Fibromiyaljisi olan birçok insan konsantrasyon sorunları yaşar. Bu kısmen yorgunluğun bir sonucudur.

56f7cdbdc03c0e22a8e87a8c.webp

7. Bağırsak sorunları

Bazı hastalar, İrritabl Bağırsak Sendromuna (IBS) bağlı semptomlara çok benzeyen bağırsak sorunları yaşarlar. Bir gün ishal olabilir ve ertesi gün kabızlık ve kramp sorunları yaşayabilirsiniz. Bağırsaklarınızın neden bu şekilde davrandığı veya sorunları ne zaman yaşayacağınız genellikle tamamen belirsizdir.

Belirtileri azaltın

Fibromiyalji, kronik bir hastalıktır, yani tekrar ortadan kaybolan bir şey değildir. Bu hastalığı tedavi etmek için (henüz) herhangi bir ilaç yok, bu nedenle semptomları farklı şekillerde azaltmanız gerekecek. Dinlenme ve egzersiz arasında iyi bir denge bulmak çok önemlidir. Ergoterapi, hidroterapi ve fizyoterapi gibi buna yardımcı olabilecek çeşitli terapi türleri vardır. Fibromiyaljiyi asla iyileştiremeyecek olsanız da, semptomları azaltmak ve hatta geçici olarak uzak durmalarına neden olmak mümkündür.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN