Bu besin beyni küçültüp kuş kadar bırakıyor! Yerken bir değil on kez düşünün: Herkesin mutfağında o zehirden kiloyla var

Bu besin beyni küçültüp kuş kadar bırakıyor! Yerken bir değil on kez düşünün: Herkesin mutfağında o zehirden kiloyla var

Tükettiğimiz besinler sağlığımız için önem arz ederken bu besinin resmen beyni küçülttüğü ortaya çıktı. Akşam yemeden önce 10 kez düşünmenizde fayda var. Hele ki düzenli ve sık sık tüketiyorsanız resmen zehirleniyorsunuz demektir. İşte konuya ilişkin detaylar…

Tükettiğimiz her besin vücudumuz için olumlu ya da olumsuz etkilere yol açar. Kimisi içerisinde bulundurduğu mineraller ve vitaminler sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu eksikleri karşılarken insan sağlığını olumlu yönde etkiler. Kimisi ise içerisinde bulunan işlenmiş yağ gibi maddelerden dolayı sağlığa ciddi zararlar verir. Dolayısıyla tükettiğimiz her yiyeceğin sağlığımıza iyi gelip gelmediğini bilmemiz ve bu doğrultuda tercihlerde bulunmamız önemlidir. Bu kapsamda insan vücudu için oldukça zararlı olan şeker tüketimi ile alakalı açıklamalarda bulunan Diyetisyen Cemre Balkan, fazla şeker tüketiminin sakıncalı olduğunu anlattı.

AŞIRI TÜKETİM SAĞLIK SORUNLARINA YOL AÇIYOR

Sofra şekeri olarak bilinen beyaz şeker, insan sağlığı için ciddi tehlikeler oluşturuyor. Aşırı kullanımda sağlık sorunlarını beraberinde getirirken özellikle kilo almada en büyük etken olarak gösteriliyor. Beyaz şekerin sağlığa zararları ile alakalı açıklamalarda bulunan Diyetisyen Cemre Balkan, bel-göbek yağlarının artması, ciltte kırışıklık, obezite, mutsuzluk, mide rahatsızlığı ve hafıza problemleri gibi sorunların beyaz şekerinin bir etkisi olduğunu açıkladı.

yeni-proje-25.jpg

CİLT KIRIŞIKLIKLARINA YOL AÇIYOR

Balkan, şekerden gelen enerjinin insan vücudunun ihtiyacı olan günlük enerji ihtiyacının yüzde 10’u geçmemesi ve hatta yüzde 5’in altında olması gerektiğini ifade ederek, "Günlük olarak ortalama meyve tüketimi, doğal şeker alımımız için yeterlidir. Fazla tüketilen işlenmiş şeker kan dolaşımıyla vücuda dağılır ve bel, göbek, kalça, göğüs ve bacak gibi bölgelerde yağ olarak birikir. Bu yağlar böbrek kalp gibi organlara dağılır ve organlar işlevlerini yerine getiremez. Böylelikle diyabet ve kalp hastalığına davetiye çıkmış olur. Şeker molekülleri vücutta fazla miktarda bulunduğunda proteinlere bağlanarak proteinin yapısını değiştirler. Cildin en önemli yapıları kollejen ve elastin proteinleri zarar görür. Bu proteinlerin zarar görmesi de ciltte kırışıklık, sarkma ve yüzeylerde bozulmaya sebep olur, insülinin ani yükselmesi akne problemleri de oluşturabilir" dedi.

yeni-proje-26.jpg

DEPRESYONA YOL AÇARKEN MUTSUZLUK OLUŞTURUYOR

Yalnızca fiziksel problemlere değil mental problemlere de yol açtığını belirten Balkan, "Eklenti şeker içeren içeceklerin tüketim ile tip2 diyabet riskinin artışı arasında güçlü bağlar bulunmaktadır. Obezitenin temel nedeni aşırı şeker tüketimidir. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki fazla miktarda şeker tüketildiğinde karaciğer şekerin bileşeni olan fruktozu yağ olarak depoluyor. Fazla fruktoz tüketimi leptin direncini de arttırır. Bu da iştahın bastırılmasında güçlük çekip sürekli açlık yaşamaya neden olabilir. Şeker, 'mutluluk hormonu' olarak bilinen seratonin hormonunun salgılanmasını tetiklediği için keyif verici özelliği kişide bağımlılık yapabilir. Tüketilmediği zaman mutsuzluk yaşanabilmektedir. Fazla şeker tüketimi de kilo alımına sebep olmaktadır, bu da bizi yine mutsuzluğa sürüklemektedir. Şeker hastalığının en bilinen belirtilerinden bulantı, aşırı şeker tüketiminin sürekli devam ettirilmesi durumunda ortaya çıkar. Aşırı yemek yeme durumuna da bağlı olarak hazımsızlık ve mide asidinin artması nedeniyle oluşan gastrit gibi ciddi rahatsızlıkların oluşmasına neden olur" diye konuştu.

yeni-proje-24-001.jpg

FAZLA TÜKETİM HAFIZAYI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Tüm bunların yanı sıra şeker tüketiminde aşırıya kaçılması sonucunda hafızada olumsuz etkilerin ortaya çıktığını ifade eden uzman isim açıklamasını şu sözlerle bitirdi:

"Kan şekerinin uzun süre yüksek seyretmesi sonucun da kişilerde beyin küçülmesi normal kişilere göre daha fazla oluyor. Beyinde hafızayı oluşturan kısımlarda oluşan küçülmenin de hafıza sorunlarını ortaya çıkartabileceği belirtiliyor. Fazla şeker tüketimi ayrıca dikkat eksikliği ve öğrenme güçlüğü de yapabiliyor."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN