Çocuklarda RSV ve beta vakaları arttı

Çocuklarda RSV ve beta vakaları arttı

Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış yaşandığını söyleyen Doç. Dr. Ayşe Kaman, “Çocuk hastalarımızda yaygın olarak RSV görüyoruz. RSV, özellikle 2 yaşın altındaki bebekler açısından yüksek riskli bir hastalık. Bebekte ateş olmasa bile nefes alıp verirken hışıltı, hırıltı varsa hızla sağlık kuruluşuna başvurulmalı. Büyük yaştaki okul çağı çocuklarında ise şu an en sık ‘beta’ olarak bilinen bakteriyel enfeksiyonla karşılaşıyoruz” dedi.

Çocuklarda mevsimsel etkiyle üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış yaşandığını söyleyen Ankara Etlik Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ayşe Kaman, özellikle 0-2 yaş aralığındaki bebekler açısından risk oluşturan Respiratuar Sinsityal Virüsle (RSV) karşılaştıklarını bildirdi. Kaman, “Havaların soğuması, çocukların kapalı alanlarda daha fazla kalmasıyla birlikte özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış görüyoruz” ifadelerini kullandı. Hastalığın özellikle okul ve kreşe giden çocuklarda fazla görüldüğüne dikkati çeken Kaman, ağırlıklı olarak ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırma şikayetlerinin ortaya çıktığına işaret etti.

ÖZELLİKLE İKİ YAŞIN ALTINDA GÖRÜLÜYOR

Özellikle küçük çocuklarda, üst solunum yolu enfeksiyonlarının ilerlemesi sonucu bronşiolit ve zatürre gibi daha ağır alt solunum yolu enfeksiyonlarıyla da karşılaştıklarını aktaran Kaman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Toplumda ve yatan çocuk hastalarımızda yaygın olarak RSV görüyoruz. Ayrıca bu aylarla birlikte grip etkeni olan influenza vakaları da artmaya başlıyor. Şimdilik yatan hastalarımız içinde influenzayı ciddi boyutta görmesek de artışı mevcut. Daha büyük yaştaki okul çağı çocuklarında ise şu an en sık halk arasında ‘beta’ olarak bilinen A grubu beta hemolitik streptokok dediğimiz bakteriyel enfeksiyonla karşılaşıyoruz. RSV, özellikle 2 yaşın altındaki bebekler açısından yüksek riskli bir hastalık. Bronşiolit dediğimiz, bebeklerde soluk alıp verirken hışıltıya (ıslık benzeri ses) neden oluyor. Bebeklerinde öksürük, nefes alıp vermede zorluk gibi şikayetlerle bizlere başvuruyor aileler. Eğer üzerine bakteriyel enfeksiyon bindiyse daha ağır tablolar da oluşabiliyor.”

dfsd.jpg

Kaman, özellikle 6 ayın üzerindeki çocukların influenzaya karşı aşılanması gerektiğine, riskli grupların ise grip aşısı ile aşılanabileceğine dikkat çekiyor.

NEFES ALIRKEN HIRILTIYA DİKKAT!

Bebekte erken doğum, kalp sorunu, astıma yatkınlık gibi ek problemlerin de hastalık tablosunun kötüleşmesine neden olduğunu, ciddi riskin ortaya çıktığını vurgulayan Kaman, ailelere “Eğer bebeğinizde ateş olmasa bile nefes alıp verirken hışıltı, hırıltı varsa hızla bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekiyor” uyarısında bulundu. Kaman, şu bilgileri paylaştı: “Normalde viral enfeksiyon kaynaklı ateş gibi belirtiler ortalama 3-5 gün içerisinde geçer. Çocukta 5 günden uzun süren ateş, solunum sıkıntısı, nefes alıp vermede zorluk varsa mutlaka tekrar sağlık kuruluşuna başvurulmalı. Çünkü bunlar alt solunum yolu enfeksiyonu belirtileri olabilir.”

DOKTORA DANIŞMADAN ANTİBİYOTİK KULLANMAYIN

Viral enfeksiyonların tedavisinde antibiyotiğin yerinin olmadığını belirten Kaman, bakteriyel bir enfeksiyon olan ‘beta’ teşhisinde ise mutlaka doktorun önerdiği doz ve sürede antibiyotik kullanılması gerektiğini söyledi.

Kaman, “Enfeksiyonlara karşı en iyi korunma yöntemi sağlıklı, dengeli beslenme ve uykudur. Bu bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar” diyerek, çocukların bulunduğu kapalı ortamların sık sık havalandırılmasının, hasta çocukların özellikle kalabalık, kapalı alanlar ve okulda maske takmasının önemine işaret etti. Kaman “Grip aşısını risk gruplarında öneriyoruz ama risk grubu dışındaki, 6 ayın üzerindeki tüm çocuklar için de aşılanma influenzaya karşı en iyi korunma” dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN