Göründükleri kadar masum değiller! Cep telefonlarındaki gizli tehlike: Beyin fonksiyonlarına kadar etkiliyor

Göründükleri kadar masum değiller! Cep telefonlarındaki gizli tehlike: Beyin fonksiyonlarına kadar etkiliyor

Son zamanların vazgeçilmez araçlarından biri olan cep telefonları aslında göründükleri kadar masum değil. Neredeyse herkesin elinde olan akıllı telefonlar insanlarda bağımlılığa kadar gidebiliyor. Hal böyle olunca ciddi tehlikeler baş gösteriyor. İşte cep telefonlarındaki gizli tehlike…

Teknolojinin gelişimi ile beraber hayatımıza giren akıllı telefonlar adeta vücudumuzun bir organı haline dönüştü. İşte, evde, aile ortamında, arkadaşların yanında ve hayatın her yerinde elimizin altında olan cep telefonları her ne kadar işe yarasa da aslında bilinçsiz kullanımda ciddi tehlikeler saçıyor. Öyle ki beyin fonksiyonlarına kadar etki ederek insanların sağlığını tehdit ediyor. Bu konu hakkında bilgilendirmelerde bulunan Sağlık Bakanlığı Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Aşkın Esen Hastürk, cep telefonu kullanımının bağımlılık derecesine ulaştığını açıkladı.

yeni-proje-25.jpg

KAS, EKLEM, SİNİR DOKULARINI ETKİLİYOR

Hayatı kolaylaştıran akıllı cep telefonlarının insan sağlığında ciddi sıkıntılara yol açtığını belirten Hastürk, "Bunlardan en çok bilinen ve tespit edilen kas iskelet sistemi, eklemler ve sinir dokusu üzerine verdiği harabiyettir. Aynı duruş pozisyonundaki tekrarlayıcı el, bilek ve dirsek hareketlerinin bağımlılık derecesinde devam etmesi, eklem bölgelerinde sertleşme, kireçlenme, iltihaplanmaya bağlı olarak da sinir dokusunda baskıya ve hasara yol açıyor. Ağrı ve uyuşma en çok başvurulan hasta problemleri olarak karşımıza çıkmaktadır." diye konuştu.

yeni-proje-24.jpg

BEYİN FONKSİYONLARINA ETKİ EDİYOR

Cep telefonlarının aşırı kullanımı nedeniyle ortaya çıkan hastalıkların tedavisinin mümkün olduğunu vurgulayan Hastürk, burada en önemli tedavinin bağımlılık derecesini azaltmak olduğunu söyledi.

Ağır vakalar için de cerrahi tedavinin gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Hastürk, şu bilgileri paylaştı:

"Cep telefonunun özellikle iş veya sosyal ortamda kullanılması beyin fonksiyonları üzerine de etki etmektedir. Birçok araştırma zaten bunu kanıtlamıştır. Özellikle psiko-sosyal dediğimiz stres, gerilim, uykusuzluk, baş ağrısı, dikkat dağınıklığı üzerine etkisi nettir. Tabii bunun yanında Alzheimer gibi bazı beyin fonksiyonların etkileyen hastalıklar veya bazı iyi huylu beyin tümörleri üzerine de etkisi halen tartışılmaktadır. Radyofrekans dediğimiz kulaksızlık kullanımın derecesi arttıkça bu tür fonksiyonların özellikle de stres, gerilim, baş ağrısı ve dikkat bozukluğunun toplumda görülme sıklığı da artmaktadır. Özellikle de genç kesimlerde okullarda ve derslerde başarısızlıkla dikkat dağınıklığı, orta ve ileri yaş grubunda ise hafıza problemleri unutkanlığa yol açmaktadır. Hatta çıkan son yayınlarda ise Alzheimer gibi ciddi nörolojik hastalıklara sebep olduğu bildirilmektedir."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN