Havalar soğudu 'RSV' salgını patladı: Çocuklarda vaka sayısı 4 kat arttı

Havalar soğudu 'RSV' salgını patladı: Çocuklarda vaka sayısı 4 kat arttı

Soğuk havanın etkisiyle mevsimsel grip vakalarında Aralık ayından itibaren artış yaşanmaya başladı. Uzmanlar son 3 haftada çocuk hasta grubunda üst solunum yolu enfeksiyonları ve hava yolu ile bulaşan hastalıklara bağlı gelen hastaların 3-4 kat arttığını söylerken Kovid-19’dan sonra bu virüslerin kış, ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde de görülmeye başlandığını belirtiyor. Son 1 ayda özellikle RSV'ye bağlı olarak yatan hasta çocuk sayısında artış yaşandığı ifade ediliyor.

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte çocuklarında kreşlerde, okullarda olması ve insanların kapalı ortamlarda bulunması nedeniyle hasta vakalarında artış yaşanmaya başladı.

Ankara Üniversitesi Çocuk Acil Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Tekin, 0-18 yaş çocuk hasta grubunda üst solunum yolu enfeksiyonları ve hava yolu ile bulaşan hastalıklara bağlı gelen hasta kapasitesinin son 3 haftada 3-4 kat arttığını belirtti.

HAVA YOLU HASTALIKLARI VE ZATÜRRELERDE ARTIŞ

Özellikle viral enfeksiyonlara bağlı; üst solunum yolu enfeksiyonları, yine hava yolu hastalıkları ve zatürrelerin artış yaptığını belirten Prof. Dr. Tekin, "Bu viral enfeksiyonlar özellikle 'RSV' dediğimiz Respiratuar Sinsityal Virus, influenza gibi bir takım virüslere bağlı bu enfeksiyonları görüyoruz." diye konuştu.

Özellikle bebeklerin ilk 6 aylık döneminde bu enfeksiyonların oldukça ağır seyredebileceği uyarısında bulunan Prof. Dr. Tekin, "Bu hastalarda beslenme güçlüğü, emmede azalma özellikle burun tıkanıklığı gördüğümüz şikayetler. Dolayısıyla bu hastaların mutlaka hastaneye gelerek bizler tarafından değerlendirilmesi gerekiyor." diye konuştu.

'BEYİN İLTİHABI PREZENTASYONLAR GÖREBİLİYORUZ'

Bol sıvı alınması, ateş düşürücü verilmesi ve genel durumuna destek tedavi şekilleri olarak önerebileceğini söyleyen Prof. Dr. Tekin, "Günde ortalama 300-350 hasta sayısı bakarken, şu anda binleri bulmaya başladık 0-18 yaş grubunda. Viral enfeksiyonlar zaten ilk 6 ayda büyük ihtimalde hastaneye yatış gerektiriyor. Yoğun bakıma yatan hastalarımız var. Bazen akciğer enfeksiyonları dışında beyin iltihabı prezentasyonlar görebiliyoruz" diye konuştu.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tanıl Kendirli de çocuk yoğun bakımlarda son 1 ayda belirginleşen RSV'ye bağlı olarak yatan hasta çocuk sayısının arttığını söyledi.

'RSV VİRÜSÜNDE ARTIŞ VAR'

Prof. Dr. Kendirli, "Hastanemiz yoğun bakımında şuan 20 yatak var ve 17 hastamız yatıyor. 3 yatağımız boş. Doluluk oranımız geçen aya göre daha fazla olduğunu söyleyebilirim. Kış döneminde hastalıklar dalga dalga olabiliyor. Bazı dönemde grip dediğimiz influenza çok oluyor ve bununla ilgili yatış oluyor. Bazen RSV, bazen de rinovirüs yapıyor bunu. Şu an için durumun RSV ile ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Covid-19’dan sonra ilginç bir şekilde bu virüsler kışın da oluyor, bazen ilkbahar-sonbahar da oluyor" dedi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ergin Çiftçi ise kış mevsiminde solunum yolu enfeksiyonlarını sıklıkla gördüklerini belirtti.

Prof. Dr. Çiftçi, "Önceki aya göre vakalarda belirgin bir artış olduğunu söyleyebiliriz. Önceki kadar yoğun olmamakla birlikte Kovid-19 vakalarını da görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN