Kanserde erken tanıda yapay zeka artık hayati

Kanserde erken tanıda yapay zeka artık hayati

Yapay zekanın kanser tanısında artık hayati öneme sahip olduğunu söyleyen Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, “Yapılan çalışmalar, yapay zekanın kanser tanısına kadar geçen süreyi yaklaşık yüzde 50’ye kadar azaltabildiğini, aynı zamanda erken teşhis oranlarını da yaklaşık yüzde 20 oranında artırdığını göstermektedir” dedi.

KKTC’de düzenlenen Hematolojik Nadir Hastalıklar Kongresi’nde tıpta yapay zeka çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hematolojik Nadir Hastalıklar Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, yapay zekanın kanser tanısında artık hayati öneme sahip olduğunu vurguladı. Altuntaş, “Yapay zeka henüz çok yeni bile olsa, tıbbi görüntüleme uzmanlarının, radyografi, PET/Scan, MR, USG ile elde ettikleri görüntüleri daha iyi ayırt etmeleri, tanımlamaları, sınıflandırmaları ve yorumlamalarını sağlıyor” dedi.

Altuntaş, yapay zekanın genom araştırmalarının ileri moleküler yöntemlerle değerlendirilmesini kolaylaştırdığını belirterek, “Veri tabanlarıyla semptomların incelenerek, hastanın durumunun analiz edilmesine olanak veriyor. Gerekli analizlerin yapılarak teşhisin konulması ve uygun tedavilerin düzenlenmesine kolaylık sağlıyor. Örneğin, kansere bağlı proteinlerin biyopsi görüntüleriyle belirlenip analiz edilerek hızla teşhisin konulması ve tedavi başlanması mümkün oluyor” diye konuştu.

Yapay zekanın, gelişmiş̧ bilgi teknolojilerini kullanarak tıbbi araştırma, klinik araştırma ve sağlık çözümlerini kolaylaştırmasına yardımcı dijital bir araç olacağını aktaran Altuntaş, “Lenf nodu hücrelerini inceleyerek meme kanserinin varlığını belirleyebilen yapay zekaya dayalı otomatik bir kanser teşhis yöntemi geliştirildi” bilgisini verdi.

SON TAHLİLDE HEKİMİN ÖNÜNE GEÇEMEZ

Yapay zekanın Toraks Bilgisayarlı Tomografi görüntülerinin analizinin kanserde en önemli ölüm sebebi olan enfeksiyona bağlı hastalıkların tanısını kolaylaştırabildiğini anlatan Altuntaş, şunları kaydetti: “Yapay zeka meme ve akciğer kanseri gibi sık görülen kanserlerin erken teşhisinde de kullanılabiliyor. Yapılan çalışmalar, yapay zekanın kanser tanısına kadar geçen süreyi yaklaşık yüzde 50’ye kadar azaltabildiğini, aynı zamanda erken teşhis oranlarını da yaklaşık yüzde 20 oranında artırdığını göstermektedir. Dolayısıyla, yapay zeka kanserde hem tanıya kadar geçen süreyi önemli ölçüde kısaltmakta hem de erken teşhis sayesinde tedavi başarı oranını artırmaktadır.”

Altuntaş, yapay zekanın son tahlilde hekimin tecrübesinin önüne geçemeyeceğini vurgulayarak, “Tanı ve tedavide hekim ön plandadır ve öyle kalacaktır. Özellikle muayene bir hekim için tanı için en önemli adımdır ve bunu ancak ve ancak hekim yapabilir. Bu asla gözden kaçırılmamalıdır” dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN