Kenelerin en sevdiği kan grubuymuş! Bu kana sahipseniz dikkat: En çok bu kişileri seçiyorlar

Kenelerin en sevdiği kan grubuymuş! Bu kana sahipseniz dikkat: En çok bu kişileri seçiyorlar

Kene kabusu yaz mevsimiyle beraber kendini göstermeye başladı. İnsanlar bu konuda endişe duyarken kenelerin en sevdiği kan grubu ortaya çıktı. Eğer bu kan grubuna sahipseniz dikkatli olmanızda fayda var. En çok bu kişileri seçiyorlar…

Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber kene kabusu yeniden ortaya çıktı. Özellikle de yeşil alanların çok olduğu yerlerde görülen kene vakalarına karşı uzmanlar sık sık uyarılarda bulunuyor. Kişilerin park, bahçe gibi otların çok olduğu yerlere gidip geldikten sonra vücutlarını kontrol etmeleri öneriliyor. Öte yandan herhangi bir belirti görülmesin durumunda hemen hastaneye başvurmaları söyleniyor. Tüm bunların yanı sıra kenelerin en sevdiği kan grubunun olduğu da ortaya çıktı. Öyle ki keneler en çok bu kan grubuna geliyor…

yeni-proje-1.jpg

YAPILAN DENEYLERLE ORTAYA KONULDU

Bilim insanları tarafından yapılan bir araştırma sonucunda kenelerin bazı kan gruplarına karşı daha hassas olduğu ortaya çıktı. Söz konusu deney esnasında uzmanlar izole bir alana keneleri yerleştirdi ve onlara filtre kağıdı kullanarak farklı gruplardan kan örnekleri sundu.

Deney esnasında kenelerin birçoğunun ikinci bir kan grubuna sahip örneklere doğru ilerlediği gözlemlendi. Bu deney yüzden fazla kes yapılırken Bahçenizde bulunabileceğiniz ve keneleri uzaklaştıracak olan bitkilerin üçüncü kan grubu keneler arasında en az popüler olduğu ortaya çıktı.

yeni-proje-2-001.jpg

Araştırmalarda bulunan bir doktor, "İlk kan grubunun (O) kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinin daha düşük olduğu, ancak ciddi viral enfeksiyonlara karşı daha duyarlı olduğu varsayılmaktadır" dedi.

KAN GRUPLARININ HASTALIKLARA KARŞI DURUŞU

Deneyde de yer alan ikinci kan grubunun (A) mide kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olduğu belirtilirken, ikinci (A) ve üçüncü (B) kan gruplarının tip II diyabet gelişimine daha duyarlı olduğu öne sürülüyor

Tüm bunların yanı sıra kan grubu ile kene tercihleri arasında bir ilişki olduğu düşünülürken kenelerin insanların üzerinde ciddi hastalıklar bıraktığı biliniyor. Öyle ki bu hastalıklar ölümcül tehlikelere dahi yol açabiliyor.

yeni-proje-3-001.jpg

ABC Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre, kenelerin kan grupları ile olan ilişkisi oldukça önem taşıyor. Keneler, borreliosis (Lyme hastalığı), kene kaynaklı ensefalit, anaplazmoz, ehrlichiosis, tularemi ve babesiosis gibi hastalıkları bulaştırabilirler. Bu hastalıklar, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir ve tedavi edilmezlerse ilerleyebilirler.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN