Kovid’e karşı süper gen

Kovid’e karşı süper gen

Binlerce kişinin DNA’sını analiz eden İngiliz bilim ekibi, Kovid-19’a karşı daha fazla antikor üreten bir süper genin varlığını keşfetti. HLA geninin HLA - DQB1*06 versiyonuna sahip kişilerin çok daha güçlü antikor tepkisi vermesi gelecekteki aşı çalışmaları için yol gösterici nitelikte.

Bilim insanları, aşılamadan sonra Kovid-19’a karşı güçlü bağışıklık yanıtı tetikleyen bir süper gen keşfetti. Independent’in haberine göre, Oxford Üniversitesi’nden bilim insanları, HLA geninin HLA - DQB1*06 diye bilinen versiyonunu taşıyan kişilerin aşılarını olduktan sonra, taşımayanlara kıyasla daha fazla antikor tepkisi üretmeye daha yatkın olduğunu buldu.

Birleşik Krallık nüfusunun yaklaşık yüzde 30 ila 40’ının bu geni taşıdığı düşünülüyor. Tüm ana akım aşıların (Pfizer, BioNTech, Oxford ve AstraZeneca) bağışıklık yanıtındaki bu artışı tetiklediği bulundu. Ekip, aşıları iyileştirebileceğini ve enfeksiyonu önlemeye katkı sağlayabileceğini düşündükleri bulgularını Nature Medicine adlı bilimsel dergide yayımladı. Çalışmanın baş araştırmacısı Dr. Alexander Mentzer, “Aşı olduktan sonra insanların Kovid-19 testinin ne kadar hızlı pozitif çıktığına dair geniş çapta çeşitlilik gördük. Bulgularımız, genetik kodumuzun bunun zaman içinde gerçekleşmesinin ne kadar muhtemel olduğunu etkileyebileceğine işaret ediyor” açıklamasını yaptı.

YÜKSEK ANTİKOR TEPKİLER

Ekip, Oxford Üniversitesi’nin aşı klinik denemelerindeki 1190 klinik deneme katılımcısının yanı sıra Com-CoV araştırma programına kayıtlı 1677 yetişkinden alınan DNA örneklerini analiz etti. Ayrıca araştırmacılar, AstraZeneca aşısı için klinik araştırmalara katılan çocuklardan alınan örnekleri de inceledi. Araştırmacılar, süper gen taşıyanların ilk dozu takip eden 28 günde Kovid-19’a karşı daha yüksek antikor tepkileri kaydettiğini buldu.

Bu gene sahip kişilerin (aşı olan kişilerin yine de koronavirüsle enfekte olabilmesi anlamına gelen) çığır açan enfeksiyon yaşama olasılığı da daha düşük. Çalışmanın sorumlu araştırmacısı Julian Knight, “Hem bu özel ilişkinin klinik önemini daha iyi anlamak hem de daha kapsamlı olarak bağışıklık yanıtlarının ne kadar etkili üretildiğiyle ve herkes için aşı geliştirmeye devam etmenin yollarıyla ilgili, bu gen varyantını tanımlamanın bize ne söyleyebileceğini öğrenmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var” dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN