Kurban etleri kestiğiniz gibi bozulabilir! Uzmanlardan sıcak hava uyarısı: Sakın poşete koymayın!

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala uzmanlardan sıcak hava uyarısı geldi. Kurban etlerinin kesilir kesilmez dikkatli şekilde muhafaza edilmesi gerektiği söylenirken etlerin anında poşet eklenmemesi gerektiği uyarısı yapıldı. İşte uzmanından tavsiyeler…

16 Haziran Pazar günü Kurban Bayramı’nın ilk günü. Ülke genelinde milyonlarca vatandaş kurban kesmek için hazırlıklarına şimdiden başladı. Her sene olduğu gibi bu sene de uzmanlar kurban etlerine ilişkin önemli uyarılarda bulundu. Özellikle etlerin nasıl muhafaza edilmesi gerektiği konusuna ilişkin çeşitli öneriler yapıldı. Bu kapsamda Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğr. Üyesi Dr. Muhsin Öztürk, dağıtılacak etlerin kesinlikle poşetlenmemesi gerektiği konusunda uyardı.

yeni-proje-1-005.jpg

ETLERİ HEMEN POŞETLEMEMEYE DİKKAT

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğr. Üyesi Dr. Muhsin Öztürk, kurbanda kesilen etlerin ve sakatların doğru şekilde muhafaza edilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’de etlerin yüzde 15’inin Kurban Bayramı’nda üretildiğini belirten uzman isim, etlerin doğru muhafaza edilmemesi sonucunda em ekonomik kayıp hem de besin değeri açısından olumsuz bir durumun ortaya çıkacağını ifade etti.

yeni-proje-2-002.jpg

ETLERİ EN AZ 5-6 SAAT DİNLENDİRİN

Öncelikle kesilecek hayvanın sağlıklı olması gerektiğine değinen Dr. Öztürk, “Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili birimlerince veteriner sağlık raporlarının kontrol edilmesi, küpeli ve kimlikli olması, yasal şartlarda satış yerlerine gelmesi birinci şarttır. Hijyenik kesim yerlerinde kesilmeleri de önemli olup etlerin sağlığı buna bağlıdır” dedi.

Kesilen kurban etleri öncelikle dinlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Öztürk, “Kurban olarak kesilen sığır, koyun ve diğer hayvanların etlerin sıcaklığı, 30 derecenin üzerindedir. Hemen hemen bizim vücut ısımıza yakın olan sıcak etin soğutulması gerekir. Neden? Çünkü o ısıda mikroorganizmalar hızlı ürüyor. Mikroorganizmaların optimum üreme ısısı 37’dir. O yüzden etlerin dinlendirilmesi 15-20 derecelik ısı ortamında yapılmalıdır. Bu yüzden; klima açılan ortamda ya da soğutma tertibatı olan mezbahada bekletebilirler. En az 5-6 saat dinlendirilmelidir. Böylece doğranması ve pişmesi de kolay olacaktır. Lezzetini de muhafaza edecektir” şeklinde konuştu.

yeni-proje-3-002.jpg

ETLERİN AYRIMINI DİKKATLİ YAPIN

Dinlendirilen etin buzdolabına alınması gerektiğini söyleyen Dr. Öztürk, “Hemen tüketilmemelidir. İhtiyaca göre porsiyonlanan etlerden verilecekleri öncelikle dağıtın. Kendi ihtiyacınızı da belirledikten sonra etleri muhakkak soğuk ortama alın. Buzdolabı ısısı +4 derecedir. Uzun süre muhafaza edilecekleri ise -18 derecede dondurarak saklayın. Kavurma yapma gibi eti muhafaza etme yöntemlerini de uygulayabilirsiniz” dedi.

Dr. Öztürk, “Dinlendirilen etin uygun şartlarda, parçalanması, dağıtılması ve tüketime sunulması gerekir. Dağıtılırken özellikle şuna dikkat edin; genellikle etler paylanır ve poşetlere koyularak taşınır, dağıtılır. Etler uzun süre poşetlerde kalmamalıdır. Uygun kaplara ya da termosa konularak dağıtılması doğrudur. Böylece etler mikroorganizmalarla kontamine yani bulaşma olmaz, temiz olur. Şu anda 30 derecenin üstünde sıcaklıkları yaşıyoruz. Bu sıcaklarda etin poşette 1-2 saat kalması bile bozulması için yeterli olacaktır. Şu şikâyetler bize çok geliyor; ‘kurbanı kestirdik, etimizi aldık ve çok hızlı sürede eve geldik ama et yeşillenmiş, kokusu da değişmiş.’ Bu yüzden bu sıcaklarda yarım saati, 1 saati hafife almayın. Hiç bekletmeden etleri soğutucu termosta taşıyın” açıklaması yaptı.

yeni-proje-4.jpg

BUZDOLABINA KOYARKEN ÜST ÜSTE YIĞMAYIN

Etlere temas ederken de hijyen kurallarının çok önemli olduğuna değinen Dr. Öztürk şunları söyledi:

“Ellerde eldiven kullanılması önemli. Çünkü etteki parazitler, mikroorganizmalar deride çeşitli iltihaplanmalara neden olabiliyor. Etler serin yerde parçalanmalıdır. Mümkünse klimayı açın. Parçalanan etleri derhal buzdolabına alın. Etleri buzdolabına koyarken üst üste yığmayın. Hepsini soğuk havayı alacak şekilde yerleştirin.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN