Prof. Dr. Mehmet Ceyhan 'Eris' varyantını işaret etti: Türkiye'ye girmemesi mümkün değil

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan 'Eris' varyantını işaret etti: Türkiye'ye girmemesi mümkün değil

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, dünyada yaygınlaşmaya başlayan Eris varyantının, turizm sezonunun ardından Türkiye’ye de sıçramasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Ceyhan, Eris varyantına ilişkin Türkiye’de analiz yapılmadığını belirterek “Türkiye’de de muhtemelen var. Türkiye’ye gelen turistleri düşünürsek, Türkiye’ye girmemesi mümkün değil” dedi.

Dünya genelinde görülmemiş bir pandemiye neden olan Kovid-19'un Omicron varyantının bir alt türü olan EG.5, diğer bir adıyla Eris, son dönemde yaygınlaşmaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, başta İngiltere, ABD’nin de aralarında bulunduğu ülkelerde vaka sayılarında artışa neden olan Eris varyantının Türkiye’de tespit edilmediğini açıkladı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’a göre ise, turizm sezonundan sonra Eris varyantının Türkiye’ye de sıçraması kaçınılmaz.

'HAFİF DE OLSA BİR ARTIŞ VAR'

Milliyet'te yer alan habere göre, “Şu an ki test kriterlerimizle koronavirüs yakalamamız çok zor” diyen Prof. Dr. Ceyhan, “Test kriterleri koronavirüsün çok ağır seyrettiği dönemde hazırlandı. Vakalar Omicron çıktığından beri genellikle daha az seyrediyor. Böyle olunca test kriterlerine uymuyor. Ancak insanlar kendi paralarıyla laboratuvarlarda test yaptırırsa var mı, yok mu belli oluyor. Bize gelen vakalarda hafif de olsa bir artışın olduğunu görüyoruz. Biz test yaptırdığımız zaman yüksek oranda pozitif çıkıyor” ifadelerini kullandı.

1-012.jpgProf. Dr. Mehmet Ceyhan

Eris varyantına ilişkin Türkiye’de analiz yapılmadığını belirten Prof. Dr. Ceyhan, “Türkiye’de de muhtemelen var. Türkiye’ye gelen turistleri düşünürsek, Türkiye’ye girmemesi mümkün değil” dedi.

AŞILAR BU VARYANTA KARŞIDA KORUYOR MU?

Prof. Dr. Ceyhan, mevcut aşıların koruyuculuk olup olmadığına ilişkin de şöyle konuştu:

“DSÖ gibi öneri veren kurumlar, aşıları tam olan kişilere yeni bir aşı önerisinde bulunmadı. Batı’da bilim insanları yavaş yavaş son aşı dozunun üzerinden 6 ay geçmişse yeniden aşı öneriyor. Üç firma yeni varyant aşısı üretmeye başladı. İki ay içerisinde hazır hale geleceğini söylüyorlar. Temin ederseniz onun yapılması daha uygun. Kovid ortadan kalkıncaya kadar her yıl bir kez aşının tekrarlanması lazım. Risk grubundakilere son aşılarının üzerinden 6 ay geçmişse yeniden aşılanmasını öneriyoruz.”

VARYANTIN BELİRTİLERİ

Hastanelere yatan vaka sayısında artış olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Ceyhan, şunları söyledi:

“Eris genellikle baş ağrısı, boğaz ağrısı, halsizlik burun akıntısı gibi belirtileri var. En belirgin özelliği ise koku alma kontrolünün bozulması. Eris sağlıklı insanlarda hafif seyrettiği için pandeminin başındaki ağır önlemlere gerek yok. Artık hastalık geçirerek veya aşıyla toplumda kısmi bir bağışıklık oluştu. Varyantın, eski hızla yayılmasını bekleyemeyiz. Ancak sağlıklı insanlar da böyle hafif bir tablo ile seyrederken risk gruplarında yaşlılar da ve kronik rahatsızlığı olanlar da daha ağır seyrediyor. Ve hastaneye yatışlara neden oluyor.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN