30 yıldır bitmeyen yol Belediye Başkanı: Karayolları tarihinin en uzun ihalesi

1993 yılında temeli atılan 62 km’lik Ardanuç-Ardahan yolunun, Ardahan tarafındaki 31 km’lik kısmı tamamlanmasına rağmen Ardanuç tarafındaki 31 km’lik kısmı aradan geçen 30 yıla rağmen tamamlanmadı. Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir yolun 30 yıldır tamamlanmamasına tepki göstererek "Belki de Türkiye Cumhuriyeti’nin karayolları tarihinde en uzun süredir devam eden ihaleli yoludur" açıklamasında bulundu.

Artvin'in Ardanuç ilçesinde yaşayan vatandaşlar, kenti en yakın komşu il olan Ardahan’a bağlayan ancak yıllardır tamamlanmayan karayolu nedeniyle yıllardır sorun yaşıyor.

1993 yılında dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı tarafından temeli atılan 62 km’lik Ardanuç-Ardahan yolunun, Ardahan tarafındaki 31 km’lik yol tamamlanmasına rağmen Ardanuç tarafındaki 31 km’lik yol, aradan geçen 30 yıla rağmen tamamlanmadı.

"KARAYOLLARI TARİHİNDE EN UZUN SÜREDİR DEVAM EDEN İHALELİ YOL"

Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, 30 yıldır bitmeyen yola “Belki de Türkiye Cumhuriyeti’nin karayolları tarihinde en uzun süredir devam eden ihaleli yoludur” açıklamasıyla tepki göstererek şunları söyledi:

“Bizi en yakın komşu ilimiz Ardahan’a yıllardır da kavuşamadığımız bir ilçemiz bu vesileyle 1993 yılında Ardanuç Ardahan Yolunun resmi temeli atıldı. O dönemin Bayındırlık İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı vardı geçen yıl da rahmetli oldu Allah rahmet etsin diyorum. Bakanımız da öldü ama toplam, Ardanuç, Ardahan yolu arasındaki bu 62 kilometrelik yolun 31 kilometresi Ardahan sınırında 31 kilometresi Ardanuç sınırında olmak üzere Ardahan tarafı tamamlandı ama Ardanuç sınırındaki 31 kilometrelik yol aşağı yukarı 30 yıldır bitirilemedi. Biz bu vesileyle madem Ardahan Gazeteciler Cemiyet Başkanımızı da aramızda gördük yaramız bir kez daha depreşti. İnşallah bu yol bir an önce bitirilir, tüneli de içine konulur bu hasret biter diyorum."

arda.jpg

"HÜKÜMET KANADINDAN YAPILACAK YATIRIMI HIZLANDIRMASINI İSTİYORUZ"

İlçe olarak doğalgaz sıkıntısı da yaşadıklarını kaydeden Belediye Başkanı Demir, ilçenin 2026 yılında doğalgaza kavuşacağını ancak bu tarihi geç bulduklarını belirterek, yapılacak yatırımın hızlandırılmasını istedi.

Demir, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Doğalgazla ilgili çalışmamız Ardanuç’a ilçe merkezine 15 Km mesafeden doğalgaz geçti. Biz de Belediye olarak geçen yıl bir meclis kararı aldık, kamu yararı kararı aldık. Doğalgaz şirketinde Artvin’de yetkili bir firma var, Belediye’nin hiçbir harç hiçbir para talepte bulunmayacağı efendim kazı yaptığı zaman hafriyat parası, kazı parası bunların döküm parası, bunların bozduğu yol parası, kaldırımların, asfaltların, parkenin yapımının tamamının Ardanuç Belediyesi tarafından üstlenileceği, hiçbir talepte bulunulmayacağı şeklinde 2022 yılında bir karar aldık. Bunu EPDK’ya gönderdik, ilgili firmaya doğalgaz firmasına gönderdik.

Müracaatlarımızı yaptık en son geçen hafta ayın sekizinde Artvin’deki yetkili firmanın Bölge Müdürü’nü AK Part’li, İYİ Partili, CHP’li bütün meclis üyelerimizle beraber ziyaret ettik. Orda gördüğümüz şu programda 2026’da Ardanuç ilçesinin de doğalgaza kavuşacağı söyleniyor. Bu bizim için tabii biraz daha geç tarih Ardanuç’ta hem hava kirliliği hem artık kömür çok pahalı vatandaşın bu konuda çok büyük talebi var. Biz bunu da gerekli yerlere ilettik ama yine de nihaiyi kararı Belediye olarak üstümüze düşen tüm sorumluluğu aldık ama biraz hükümet kanadının da yapılacak yatırımı hızlandırmasını dilek ve temenni ediyoruz.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN