41 yıldır düğünlerde zurna çalıyor: Para olmazsa aşk da olmuyor, hastalığımı iyileştiriyor

1982 yılından bu yana Zurna çalan seksen bir yaşındaki Nazım Koç, düğünlerin aranan ismi. Elindeki Zurna ile düğünlerde hem çalan hem de oynayan Koç, hastalığında bile zurna çalıyor. 25 yıllık çoban olan Nazım Koç, "Zurna benim ilacımdır. Ben hastalandığım zaman bunu çaldığımda hemen iyileşiyorum. Bugün Bayburt köyünde düğüne geldim dünyanın parasını verdiler bana. Çünkü para olmazsa aşk da olmuyor" şeklinde konuştu.

Kars'ın Selim ilçesine bağlı Eskigazi köyünde yaşayan 4 çocuk ve 14 torun sahibi 81 yaşındaki Nazım Koç, 1982 yılında 40 yaşındayken eline aldığı zurnayı 41 yıldır bırakmadı. Selim ilçesine bağlı Bayburt köyünde düzenlenen düğünde sahne alarak zurna çalmaya başlayan Nazım Koç, o günden beri düğünlerin aranan ismi oldu.

DÜĞÜNLERİN ARANAN İSMİ OLDU

Sadece Kars'ta değil çevre il ve ilçelerin yanısıra İstanbul'a da düğünlerde zurna çalmaya davet edilen Nazım Koç, "Her zurna çaldığımda biraz daha gençleşiyorum. Müziksiz duramamam, zurna olmayınca hasta olurum" dedi.

25 YIL ÇOBANLIK YAPTI

Kars'ın Selim ilçesine bağlı Eskigazi köyünde çiftçilikle uğraşan Nazım Koç, 40 yaşına kadar ailesine ait hayvanların çobanlığını da yaptı. DHA'nın haberine göre hayvanlarını otlatmak için çıkardığı arazide kamıştan yöredeki ismiyle 'zivan'ı yaparak çalan Koç'a köylerine gelen seyyar satıcılar, eski bir zurna hediye etti.

sfxzxcf.jpg

Kamıştan zivanı bırakan Nazım Koç, kendi kendine çalışarak yöreye ait türkü ve oyun havalarını zurna ile çalmayı başardı. Zurnacı Nazım Koç, Selim ilçesine bağlı Bayburt Köyündeki düğünde davulcuya eşlik etmesi için davet aldı.

HEM ÇİFTÇİ HEM DE DÜĞÜNLERDE ZURNA ÇALIYOR

İlk düğününü başarıyla tamamlayan Koç, daha da zurnayı elinden bırakmadı. Bir taraftan çiftçiliğe devam ederken bir taraftan da düğünlerde zurnasıyla şovunu sürdüren Nazım Koç, sadece Kars'ta değil çevre il ve ilçelerin yanısıra İstanbul'a da düğünlere davet ediliyor.

Son olarak Bayburt köyündeki düğünde sahne alan Nazım Koç, zurna çalarak eğlendirdiği vatandaşlarla birlikte halay çekti. Müzik benim hayatım diyen Nazım Koç, "Zurna benim ilacımdır. Ben hastalandığım zaman bunu çaldığımda hemen iyileşiyorum. Akşamları evde bazen mey çalarım. Eşim bile bazen mey çaldığım zaman hemen gözünü yumuyor ve rahat rahat yatıyor. Müzikle yatıyorum müzikle kalkıyorum. Müzik çok iyidir, insanın kederini giderecek derecededir. Sürekli zurna çalıyorum halk da beni çok seviyor ben de halkı çok seviyorum" dedi.

kshz.jpg

Zurna çalmaya 40 yaşında yani 1982 yılında başladığını anlatan Nazım Koç, "25 yıl çobanlık yaptım. 1982 yılından bu tarafa zurna çalıyorum. Zurnayı da kendi kendime öğrendim. Ben Erzurum, Erzincan müzikleri çalarım ama batı illerinin müziklerini çalamam. İki oğlum bir kızım var. Allah işlerini rast getirsin. İki oğlum İstanbul'da çalışıyor. Sözde değil özde adamım. Ben toplumdan yüz puan kazandım. Neşeliyim tabii ki.

sdxz.jpg

Bir düğünde toplum olmasa neşe olmaz. Zurnacı da olsa davulcu da olsa toplum gereklidir. Birde benim neşem şudur yeter ki mazot (para) aksın bana. Para var ya para. Para oldu mu coşarım. Bugün Bayburt köyünde düğüne geldim dünyanın parasını verdiler bana. Çünkü para olmazsa aşk da olmuyor.

zxcced.jpg

Her şey bir emektir ve emeğinin karşılığını alacaksın. Hasta olsam bile müziksiz duramıyorum. Çünkü arzum var, azmim var. Atadan kalma bir azim. Benim rahmetli babam da çok çalışkandı. Çok çalışırdı. Çağrıldığım her düğüne giderim. Bölgemizin bütün müziklerini çalarım. Hiç de yorulmam" dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN