Bu okulun tek öğrencisi var

Bu okulun tek öğrencisi var

Van'ın Gürpınar ilçesinde bölgenin tek okulu olan Yaşlıdal İlkokulu'nda tek sınıf, tek öğretmen ve de tek öğrenci var. Okulun tek öğrencisi olan 8 yaşıındaki Hasret Aydın 2'nci sınıfta eğitim görüyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ücretli öğretmen olarak atanan Şahin Aydın ise öğrencisini her gün evden alarak okula gidip ders işliyor.

Van'ın Gürpınar ilçesine 70 kilometre uzaklıktaki 15 haneli ve 90 nüfuslu Dağseven Mahallesi'nin Yaşlıdal mezrazında yalnızca tek okul var. 1998'de inşa edilen ve 22 öğrenci ile eğitim hayatına başlayan okulda geçen yıl öğrenci sayısı 3'e düştü. Bu yıl ise okula başlayan 2 öğrenciden sadece 1'i eğitim-öğretim hayatına devam ediyor.

Üniversiteden 4 yıl önce mezun olup ücretli öğretmen olarak atanan Şahin Aydın (31) tek öğrencisi Hasret Aydın'ı her gün evinden alıp getirdiği okulda ders veriyor.

1-012.jpg

Aydın, "Geçen yıl 3 öğrencimiz vardı. Bu öğrencilerden 2'si ortaokula gidince öğrenci sayımız 1'e düştü. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tek öğrenci için bile okulu açık bıraktı. Bu da eğitim-öğretime ne kadar önem verildiğini gösteriyor. Çünkü bir öğrenci için okulu açık bırakmak; büyük bir şey. O açıdan bakanlığımız başta olmak üzere İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile burada bizlere her türlü desteği sunan Jandarma Karakol Komutanı'mıza sonsuz teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

3-001.jpg

'EĞİTİMİN TEMELİ İLKOKULDAN BAŞLAR'

Öğrencisi Hasret ile yakından ilgilendiğini belirten Aydın, "Öğrencimi, her sabah evinden alarak okula getiriyorum. Daha sonra normal müfredata göre dersimize saat 08.30'da başlıyoruz. Bir öğle arası veriyoruz. Sonrasında da dersimiz saat 14.30'a kadar devam ediyor. Okulun tek öğrencisi olduğu için yakından ilgileniyorum. Öğrencimiz 2'nci sınıfa gidiyor. O beni, ben de onu çok seviyorum. O şekilde bir günümüz dolu dolu geçiyor. Öğrencim ile mutluluk duyuyorum. Eğitim olmazsa zaten toplum çağdaş olamaz. Eğitimin temeli ilkokuldan başlar" ifadelerini kullandı.

4.jpg

'DİĞER ÇOCUKLARIM YATILI OKUYOR'

Baba Ramazan Aydın ise kızı ile yakından ilgilenen öğretmenine teşekkür ederek, "Mezradaki okulun tek öğrencisi, benim kızım. Benim toplam 4 öğrencim var. 3'ü Gürpınar ilçesindeki Yatılı Bölge Ortaokulu'na gidiyor. En küçük kızım ise mezra okulunda eğitim görüyor. Bir öğrenci için bile mezra okulumuza öğretmen atadılar. Bu da bizi mutlu ediyor. Allah, devletimize zeval vermesin" dedi.

2-004.jpg

Hasret Aydın da öğretmenini çok sevdiğini, okulu bitirince doktor olmak istediğini söyledi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN