Cordelion MSM, 1 yılda 3000’i aşkın katılımcıyı konuk etti

Cordelion MSM, 1 yılda 3000’i aşkın katılımcıyı konuk etti

Karşıyaka Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl kente kazandırılan Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi, 1 yılda atölye, sergi, söyleşi gibi çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yaptı

Kapsamı ve sahip olduğu teknolojik donanımı itibariyle Türkiye genelinde yerel yönetimler arasında ilk ve tek tesis olma özelliğini taşıyan Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi’nde 1 yılda düzenlenen onlarca atölye çalışmasına 3000’den fazla yurttaş katıldı.

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Geçtiğimiz bu bir yıla güzel anılar, keyifli anlar ve önemli başarılar sığdırdık. Bir yılda Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi çatısı altında binlerce yurttaşımızı ağırladık. Mutlu ve gururluyuz” dedi.

Ege’nin kadim mutfak kültürünün tanıtımına, gelişimine ve geleceğe aktarımına katkıda bulunmak, gastronomi alanında nitelikli personel yetiştirerek istihdama destek sağlamak amacıyla Karşıyaka Belediyesi tarafından kente kazandırılan Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi bir yılı geride bıraktı. Belediye iştiraki Kent A.Ş bünyesinde faaliyetlerine devam eden merkezde yıl boyunca çocuk, genç ve yetişkin olmak üzere her yaştan yurttaşa yönelik atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Uzman şefler eşliğinde düzenlenen atölyelerde katılımcılar ekmekten çorba yapımına kadar değişik alanlarda eğitim alarak yeteneklerini keşfetme ve geliştirme imkânı buldu. Ayrıca 6 hafta süren temel mutfak ve temel pasta eğitimleriyle hem amatör hem de profesyonel kursiyerlere mesleki donanım kazandırıldı. Bu atölyelerden yararlanan 2000’i aşkın yurttaş şefler eşliğinde yemek yapma deneyimine erişti.

SOSYAL SORUMLULUK ÇALIŞMALARI ÖDÜL GETİRDİ

Sivil toplum kuruluşlarının da iş birliğinde hizmetler üreten merkezde sosyal sorumluluk odaklı projeler de yürütüldü. Bu kapsamda Ege Çağdaş Eğitim Vakfı öğrencileri ile kurabiye atölyesi, meslek lisesi öğrencileri ile pizza ve makarna atölyeleri düzenlendi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde mahalle merkezlerindeki ev hanımlarının katılımıyla ekmek atölyesi, 1-3 yaş arasında çocuğu olan anneler ile de ek gıda atölyesi gerçekleştirildi. Down Sendromu Farkındalık Günü’nde merkeze gelen down sendromlu gençler kurabiye atölyesinde kendi kurabiyelerini yaptı. Yaşlılara Saygı Haftası kapsamında Karşıyaka Belediyesi Bilge Çınarlar Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’nde devam eden çınarların katılımıyla sağlıklı ekmek atölyesi, Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi ile kurabiye atölyesi gerçekleştirildi. Dünya Parkinson Hastalığı Haftası’nda parkinson hastaları ile, Engelliler Haftası’nda da Kısa Süreli Engelli Dinlenme Merkezi’nin iş birliğiyle kurabiye atölyeleri düzenlendi. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Karşıyaka Çocuk Belediyesi’nin üyeleriyle pizza atölyesi gerçekleştirildi. Öte yandan; sürdürülebilir gelecek hedefiyle çevre kirliliği ve küresel ısınmaya karşı mutfakta alınabilecek önlemlerin anlatıldığı atıksız mutfak eğitimi gerçekleştirildi. Bu atölyelerde 300’den fazla katılımcıyı konuk eden Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi bu çalışmalarıyla Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından düzenlenen ‘Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışmasında ‘Sosyal Sorumluluk ve Sağlıklı Yaşam’ kategorisinde ödüle layık görüldü.

SEMİNER VE SÖYLEŞİLER İLE TOPLUMSAL BİLİNCE KATKI

Mutfak sanatları Merkezi’nde atölye çalışmalarının yanı sıra toplumsal farkındalığın artırılmasına destek olmak, belirli alanlarda yurttaşların bilinçlendirilmesine katkı sunmak amacıyla söyleşi ve seminerler de düzenlendi. Merkez bir yılda Karşıyaka Belediyesi’nin düzenlendiği kompost eğitimi ile birlikte Nedim Atilla ile Gastro-Sanat, Türk Kahvesi söyleşisi, Mübadelenin 100. yılı söyleşisi, zeytinyağı tadımı, glutensiz diyette dikkat edilmesi gerekenler, eğitim hayatında glutensiz diyette dikkat edilmesi gereken konular, glutensiz yaşam festivali ve glutensiz makarna eğitimi gibi çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yaptı.

“BAŞARILARIMIZIN ARTARAK ÇOĞLAMASINI DİLİYORUM”

Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi çatısı altında kısa sürede çok önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Kapsamı ve teknolojik donanımıyla Türkiye’de yerel yönetimler düzeyinde ilk ve tek olma özelliği taşıyan Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi’mizde 1 yılı tamamlamış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Geçtiğimiz bu bir yıla güzel anılar, keyifli anlar ve önemli başarılar sığdırdık. Bir yılda Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi çatısı altında binlerce yurttaşımızı ağırladık. Önemli proje ve etkinliklere ev sahipliği yapan merkezimizin çalışmaları ödülle taçlandırıldı. Bu tüm mesai arkadaşlarımızın ve Karşıyaka’nın gururudur. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor, merkezimizin başarılarının artarak devam etmesini diliyorum” dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN