Denizli’de yetiştiriliyor, tüm dünyanın ihtiyacını karşılıyor! Yemeklerde lezzeti coşturan detay

Denizli’de yetiştiriliyor, tüm dünyanın ihtiyacını karşılıyor! Yemeklerde lezzeti coşturan detay

Denizli’de yetiştirilen kekik, dünyanın ihtiyacını karşılıyor. Sağlık için faydaları oldukça fazla olan kekik, 1 tutamıyla bile yemeklerin de lezzetini artırıyor…

Hem sağlıklı hem de lezzetli olması açısından çok fazla tüketilen kekikte dünya üretiminin %75’i Türkiye’den karşılanıyor. Türkiye’deki kekik üretiminin %90’ından fazlası da Denizli’de yapılıyor.

DENİZLİ’DE KEKİK ÜRETİMİ

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli’nin kekik üretiminde dünya lideri olduğunu söyleyerek, Kekik ilimiz için önemli bir değer olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizin kekik üretiminin yüzde 90'ından fazlası Denizli'de gerçekleştiriliyor. Denizli, İzmir, Manisa gibi illerimizden önemli değerlerde kekik ihracatı yapılıyor. Ülkemizin yıllık kekik ihracatı 55 milyon dolar seviyesinde. Kekik üretiminde işin mutfağında Denizli'nin lider olduğunu görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Kekiğin ayrıca tıbbi ve aromatik bitki üretiminde de etkili olduğunu söyleyen Memişoğlu, "Kekik aynı zamanda esansı yoğun olan ve tıbbi ürünlerde de kullanılabilen oldukça katma değerli bir ürün. Kekiğin kullanım alanı çok geniş. Dünyanın en ünlü et restoranlarında Denizli kekiğinin kullanıldığını biliyoruz. Bugün itibariyle Türkiye'den 135 farklı ülkeye kekik ihracatı yapılıyor. Dünyanın kekiğinin Denizli'den karşılandığını Avrupa'da, Afrika'da, Orta Doğu'da, Amerika'da ve hatta Uzak Doğu'da ilimizde üretilen kekikler hem sofralarda hem de farklı alanlarda yerini alıyor" dedi.

denizlide-kekik-hasadi-1.jpg

İKLİM VE TOPRAK YAPISI EN ÖNEMLİ FAKTÖR

Denizli’nin kekik üretimindeki liderliğinin nedenlerini anlatan Memişoğlu şunları aktardı:

"Denizli'nin kekik üretiminde lider olmasının en önemli nedeni iklim ve toprak yapısıdır. Denizli'nin iklimi ve toprak yapısı kekiğin yetişmesi için oldukça elverişlidir. Ayrıca Denizli'de kekik üretiminde uzun yıllardır deneyimli üreticiler bulunmaktadır. Bu da Denizli'nin kekik üretiminde lider olmasını sağlamaktadır.

Denizli İhracatçılar Birliği olarak kekik özelinde farklı çalışmalar yapıyoruz. Kekik üretiminde sürdürülebilirliği sağlamak için çiftçilerimizle birlikte çalışıyoruz. Bu konuda önümüzdeki dönemde kamuoyunu basınımız aracılığıyla bilgilendireceğiz"

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (7)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
7 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN