Edirne'de suya yüzde 30 indirim: 1 Aralıktan itibaren geçerli

Edirne'de suya yüzde 30 indirim: 1 Aralıktan itibaren geçerli

Edirne Belediye Meclisi'nin 2'nci Olağanüstü Toplantısı'nda Edirne halkını sevindirecek haber çıktı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın önerisiyle mecliste görüşülen 'evlerde kullanılan içme suyu ücretlerine yüzde 30 indirim' ile ilgili madde Belediye Meclisi tarafından oy birliğiyle kabul edildi. Karara göre, Edirneliler 1 Aralık tarihinden itibaren suya yüzde 30 daha az ücret ödeyecek.

Edirne Belediye Meclisi, 2. Olağanüstü Toplantısı'nı Belediye Başkanı Recep Gürkan başkanlığında gerçekleştirdi. Toplantının ilk gündem maddesi meskenlere ulaştırılan içme suyu ücretinde yüzde 30 indirim yapılması olurken ikinci madde altyapı çalışmaları için İller Bankası'ndan nakdi kredi kredi kullanımına ilişkin Başkan Gürkan'ın yetkilendirilmesi oldu.

1 ARALIK'TAN İTİBAREN GEÇERLİ

İçme suyuna yüzde 30 indirim Belediye Meclisi tarafından oy birliğiyle kabul edildi. Edirne halkı, 1 Aralık 2023 tarihinden itibaren evlerinde kullandığı suya, yüzde 30 daha az ödeyecek, ayrıca bu fiyat 2024 yılında da geçerli olacak.

'2024'TE İNDİRİMLİ FİYATA SABİTLEMEYİ MECLİSİMİZE GETİRECEĞİZ'

Konuyla ilgili açıklama yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, vatandaşların ekonomik olarak zor günler yaşadığını belirterek şöyle konuştu:

“Vatandaşlarımızı kendi görev alanımızda olan su ücretleri konusunda biraz rahatlatmak istedik. 1 Aralık 2023 tarihinden geçerli olmak üzere su fiyatlarında yüzde 30 indirim yapmayla ilgili çalıştık. Daha önce bütçeyle aldığımız karar gereği beş farklı su kadememiz vardı. 1 ile 3 metreküp arası, son güncel fiyat 13 lira 61 kuruş idi, 4 ile 12 metreküp arası tüketimde, ikinci kademde, 16 lira 86 kuruş, 13 ile 20 metreküp arası tüketim 19 lira 36 kuruş, 21 ile 40 metreküp arası tüketimde 25 lira 93 kuruş, 41 metreküp ve üzeri tüketimde ise 26 lira 22 kuruştu, metreküp fiyatı. Arkadaşlarımızla yaptığımız çalışmalar ve yaptığımız değerlendirmeler sonucunda, meskenlere verilen içme suyu ücretlerinde yüzde 30 indirime gitme ve bu indiriminde 1 Aralık 2023 tarihinden itibaren geçerli olmasını öneriyoruz. 2024 yılı bütçesinde de bu indirimli fiyatlarda sabitlenerek, su fiyatlarında herhangi bir artış yapılmadan gidilmesi önerisi de önümüzdeki hafta meclisimize getireceğiz”

KADEME SAYISI 4'E DÜŞÜRÜLDÜ

Yapılan bu çalışma ile 5 olan kademe sayısını 4’e düşürdüklerini belirten Gürkan, dört kademede de yüzde 30 indirim yapmayı Belediye Meclisi'ne önerdiklerini söyledi.

Yapılacak olan bu düzenleme ile 1 Aralık 2023 tarihinden itibaren 1 ile 3 metreküp arası su fiyatının 13 lira 61 kuruş yerine 9 lira 52 kuruş, 4 ile 12 metreküp arası su fiyatının 16 lira 86 kuruş yerine 11 lira 80 kuruş, 13 ile 20 metreküp arası su fiyatının 19 lira 36 kuruş yerine 13 lira 55 kuruş ve son kademe olan 21 metreküp ve üzeri su kullanımı metreküp başına 25 lira 93 kuruş yerine 18 lira 15 kuruş olarak belirleneceğini belirten Gürkan, “Atık Su Bedeli de bunların yüzde ellisi kadar, onlarda doğal olarak indirime tabii olacaklar” diye konuştu.

Gündemin ikinci maddesi ise altyapı çalışmaları için İller Bankası’ndan nakdi kredi kullanılması ile ilgili Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın yetkili kılınması maddesi oldu. Bu madde de, oyçokluğu ile kabul edildi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN