Gaziemir’in çocukları geleceği kodluyor

Gaziemir’in çocukları geleceği kodluyor

Gaziemir Belediyesi’nin düzenlediği STEM ve Robotik Kodlama Kursu’nda temel kodlama eğitimi alan 170 öğrenci, daha sonra akıllı legolarla robotlar tasarlayarak bilişim dünyasına adım atıyor.

Projeleriyle çocuk ve gençlerin kişisel gelişimlerine katkı koyan Gaziemir Belediyesi, onların bilişim dünyasını daha yakından tanımaları ve teknoloji dünyasının geleceğinde söz sahibi olabilmeleri için STEM ve Robotik Kodlama Kursu düzenliyor. İlköğretim öğrencilerinin katıldığı kursun ilk etabında öğrencilere zeka kartlarıyla eğitim veriliyor. İkinci etapta ise code.org ve scratch kodlama programlarıyla çocuklara kodlama yaptırılıyor. Bu aşamaların ardından kursun üçüncü etabında çocuklar; sensörlü, motorlu ve kodlamalı akıllı legoların yer aldığı Lego Education Wedo 2.0 setini kullanarak robotlar tasarlıyor. Sınıf mevcudunun 10 kişiyle sınırlı tutulduğu eğitimler kapsamında, 2023-2024 eğitim yılında 17 grupta 170 öğrenciye eğitim veriliyor. Belediyenin öğretmenleri Yıldız Yıldırım ile Deniz Çalışkan’ın eğitim verdiği kursta, her öğrenci haftada bir gün 2 saat eğitim alıyor. 2020 yılında verilmeye başlanan STEM ve Robotik Kodlama Kursu’na bugüne kadar binden fazla kursiyer katıldı.

“Hayalime adım attım”

Kurs sayesinde becerilerinin geliştiğini ifade eden Berk Değirmencioğlu, “Robotik kodlama sayesinde birçok şey öğrendim ve robotik kodlama benim geleceğim oldu. Bu kurs sayesinde kodlar yazıp, projeler yapıyorum. Robotik kodlama sayesinde bilgisayarı daha iyi kullanıyorum, derslerime daha planlı çalışıyorum. Büyüyünce mühendis olmak, kodlar yazmak ve oyunlar yapmak istiyorum. Bu kurs sayesinde bu hayalime bir adım attım” dedi.

“Okul başarım arttı”

Annesinin önerisiyle robotik kodlama kursuna başladığını ifade eden 9 yaşındaki Büşra Demir, “Kursumu çok seviyorum, çok eğleniyorum ve çok güzel şeyler öğreniyorum. Zekâ kartlarıyla başladığımız ve internet ortamında yazılımları kullandığımız kursumuzda şimdi de kodlar yazarak, özel legolardan hareket edebilen robotlar yapıyoruz. Kurs sayesinde derslerimde daha başarılı oldum. Daha önce sınıfın en başarılı üçüncü öğrencisiydim şimdi ikinci oldum. Çok güzel bir kurs, tüm arkadaşlarıma bu kursu öneririm. Öğretmenlerime bize öğrettikleri için teşekkür ederim” diye konuştu.
Kursa bu yıl başladığını ifade eden 3. sınıf öğrencisi Defne Cengiz, “STEM kursunda yaptığımız deneyler, derslerde ve sınavlarda başarılı olmama katkı sağlıyor. Bu kursta birçok çalışmayı ilk kez yapıyorum. Bence çok güzel ve tüm arkadaşlarım bu kursa gelmeli” sözleriyle duygularını dile getirdi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN